3 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze schodów w Katowicach

Schody są nie tylko łącznikiem poszczególnych kondygnacji budynku czy ciągu komunikacyjnego. Zajmują sporo przestrzeni we wnętrzu i przyciągają wzrok, dlatego też stanowią ważny element dekoracyjny. Z tych powodów nie można wybrać przypadkowego modelu. Zastanawiasz się, na jakie schody się zdecydować, aby sprawdzały się w codziennym użytku i dobrze wyglądały? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

1. Kształt schodów – prosty, zabiegowy, a może kręcony?

Jedną z pierwszych decyzji, które należy podjąć podczas wyboru schodów, jest ich kształt. Od niego zależy, ile miejsca w pomieszczeniu będzie zajmować dana konstrukcja oraz czy korzystanie z niej będzie komfortowe.

Wśród schodów z Katowic, dostępnych np. na stronie  https://homeconcept.com.pl/katowice/salony/rintal/, można wymienić modele:

  • proste – to najpopularniejszy i najtańszy rodzaj schodów. Mogą być jednobiegowe, które są wygodne w użytku lub dwu- albo trzybiegowe ze spocznikiem zajmujące mało przestrzeni;
  • zabiegowe– charakteryzują się tym, że zamiast spocznika są stopnie w kształcie trójkątów. Sprawdzają się zwłaszcza w miejscach o ograniczonej powierzchni;
  • kręcone, nazywane także spiralnymi – mają finezyjny kształt. Mogą być wykonane na planie koła lub kwadratu w zależności od upodobań. Zajmują najmniej przestrzeni w porównaniu do innych modeli. Mogą być jednak niewygodne do używania przez osoby starsze.

Pamiętaj, aby wybrać kształt schodów już na etapie projektowania domu. Będzie można pozostawić odpowiednio dużo miejsca na wybrany model, tak aby korzystanie z niego było komfortowe.

2. Rodzaj konstrukcji nośnej – żelbetowy czy samonośny

 

Schody mogą być wykonane na dwa sposoby: z konstrukcji żelbetowej lub samonośnej. Wybór zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać.

Żelbetowe schody

Schody wykonane z żelbetu charakteryzują się monolityczną, pełną konstrukcją. Dają wrażenie stabilności, dzięki czemu sprawdzą się dla osób, które mają problemy np. z klaustrofobią. Ich zaletą jest to, że można je całkowicie zabudować i uzyskać dodatkowe miejsce do przechowywania.

Jednak schody żelbetowe trzeba wykończyć, np. drewnem, płytkami, dywanem lub innymi materiałami.  Przez to ich cena może znacznie wzrosnąć.

Schody samonośne

Schody samonośne wyróżniają się lekkim, nowoczesnym designem. Mogą być pełne, bez podstopnic lub ażurowe – tego typu konstrukcja pozostawia wiele możliwości aranżacyjnych. Zaletą jest także to, że można wykonać je z różnych materiałów. Mogą to być drewno, szkło, metal czy kamień. Pozwala to doskonale dopasować design schodów do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze.

3. Szerokość, głębokość i wysokość stopni – szerokie, wąskie, a może krótkie i niskie?

Podczas projektowania schodów stałych trzeba dokładnie określić, jaką szerokość i wysokość będzie mieć każdy stopień. Jednak należy przy tym przestrzegać prawa budowlanego. Według przepisów:

  • wysokość każdego stopnia powinna mieścić się od 16 do 18 cm. Nie powinna przekraczać 19 cm, ponieważ schody będą wówczas zbyt strome;
  • optymalna głębokość stopni w schodach prostych powinna wynosić od 25 do 32 cm. Natomiast w modelach zabiegowych lub kręconych głębokość stopni w odległości 40 cm od poręczy, balustrady lub słupa wewnętrznego powinna mieć co najmniej 25 cm. Wówczas będzie można wygodnie postawić całą stopę, co zminimalizuje ryzyko poślizgnięcia się;
  • szerokość stopni powinna wynosić min. 80 cm. Optymalnie jest, gdy mają one 110 cm. Wtedy dwie osoby mogą spokojnie się wyminąć. Do tego łatwiej jest wnosić meble po takich schodach.

Warto również pamiętać, że przepisy jasno określają wysokość pomieszczenia w miejscu, gdzie są montowane schody. Nie powinna być ona mniejsza niż 205 cm pomiędzy stopniem a sufitem. W innym przypadku korzystanie z nich może być po prostu niebezpieczne.

Uważnie dobieraj schody do swojego domu. Pamiętaj, że nie liczy się tylko design, ale także komfort ich użytkowania oraz przepisy prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.