Czym charakteryzuje się spawarka inwertorowa mma?

Spawarka inwertorowa wykorzystywana jest od wielu lat. Pozwala ona na spawanie przy pomocy metod MIG/MAG i MMA/TIG powszechnie wykorzystywanych na całym świecie. Takie urządzenie wyróżnia się zaawansowaną konstrukcją techniczną. Co istotne, spawarki inwertorowe są zalecane nie tylko wykwalifikowanym spawaczom, ale też domowym majsterkowiczom.

Co warto wiedzieć o spawarkach inwertorowych? Co je wyróżnia?

Według ekspertów, spawarki inwertorowe uważane są za lepsze oraz skuteczniejsze od tradycyjnych urządzeń tego rodzaju. Niewątpliwą ich zaletą jest to, że są lżejsze, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na ich użytkowanie. Obecnie na rynku można zakupić parę typów takich spawarek. Dlatego warto precyzyjnie określić swoje preferencje, żeby zakupić takie urządzenie, które będzie dostosowane do naszych potrzeb. Okazuje się, że praca z wykorzystaniem spawarki MMA polega na łączeniu materiałów przy zastosowaniu elektrod topliwych. Tego typu elektroda dostarcza niezbędne spoiwo. W wyniku działania łuku elektrycznego powstaje następnie spoina. Co ważne, do zajarzenia łuku dochodzi podczas zetknięcie się elektrody ze spawaną powierzchnią. Natomiast sama elektroda topi się pod wpływem zastosowania wysokiej temperatury. Spawarka inwertorowa MMA to urządzenie stosowane od wielu lat. Dzięki niej można uzyskać najlepszej jakości spoiny. Wyróżnia się skracaniem elektrody w czasie pracy. To cecha, która najbardziej odróżnia spawanie przy zastosowaniu metody MMA od wszelkich innych technik łączenia metali. W innych spawarkach odległość uchwytu spawalniczego od materiału jest cały czas na stałym poziomie, natomiast w przypadku modelu inwertorowym spawacz musi urządzenie korygować. Jego zadaniem jest przesuwanie końca elektrody w kierunku spawania. Spawarka inwertorowa MMA ma też inne wyróżniające cechy. Warto tutaj powiedzieć o żużlu. Jest to element trybu MMA, który wydziela się podczas pracy z urządzeniem. Po jej zakończeniu niezbędne jest jego usunięcie.

 

Jakie elektrody stosowane są podczas spawania MMA?

Praca ze spawarką MMA związana jest z zastosowaniem elektrod topliwych. Zbudowane są one z metalowego rdzenia oraz specjalnej otuliny. Ta ostatnia dzięki wysokiej temperaturze topnieje, przez co wydziela gaz ochraniający topiący się płynny metal przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Okazuje się, że od typu otuliny, w jaką została wyposażona elektroda, zależny jest zakres metali, z którym będzie w stanie pracować spawarka inwertorowa. Co ważne, elektrody otulone dzieli się na cztery bazowe typy. Zdecydowanie najpopularniejszą oraz najbardziej uniwersalną jest elektroda rutylowa umożliwiająca spawanie w praktycznie wszystkich pozycjach. W nieco trudniejszych warunkach w wielu przypadkach stosowane są jednak elektrody celulozowe. Natomiast do grubszych elementów eksperci zalecają zastosowanie elektrod zasadowych. Jeżeli celem jest uzyskanie najgładszych spoin, najlepiej będzie postawić na elektrody kwaśne z otuliną, która zawiera tlenki żelaza.

Budowa spawarki inwertorowej mma

Spawarki MMA to dość proste urządzenia, z tego powodu ich obsługa nie powinna stanowić problemu dla przeciętnego fachowca. Jak się okazuje, za najmniej skomplikowane uchodzą zdecydowanie transformatorowe spawarki MMA. Ich wadą jest jednak to, że są ciężkie i narażają użytkownika na liczne odpryski. Co więcej, nie zapewniają zbyt stabilnego łuku. Powszechniejsze w użyciu są spawarki inwertorowe, które oferują znacznie szerszy wachlarz możliwości. Do tego są też lekkie i poręczne. Warto zauważyć, że standardowa spawarka MMA złożona jest z trzech podstawowych części. Jej sercem oraz mózgiem jest jednostka centralna wyposażona w układ sterujący. Do tego dolicza się też źródło prądu. To właśnie z wyżej wymienionych elementów wychodzą dwa następne istotne elementy. Mowa tutaj oczywiście o przewodach. Pierwszy z nich jest zainstalowany z uchwytem spawalniczym, który odpowiada za doprowadzenie prądu do elektrody. Drugi natomiast to przewód masowy zaciskają się na konkretnie spawanej powierzchni. Bardzo ważnym parametrem spawarki inwertorowej jest maksymalny prąd spawania, który podaje się w amperach. To od niego zależne jest to, jaki będzie poziom maksymalny średnicy elektrod, z którymi ma współpracować spawarka tego rodzaju. Okazuje się, że im są one grubsze, tym grubszy materiał można spawać.

Gdzie stosowana jest spawarka inwertorowa?

Spawarki inwertorowe to urządzenie wykorzystywane do spawania różnych metali. Są one bardziej zaawansowane technologicznie od tradycyjnych spawarek transformatorowych. Co istotne, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i układów elektronicznych, spawarki inwertorowe są bardziej wydajne, lżejsze niż tradycyjne spawarki. Okazuje się, że spawarki inwertorowe wykorzystywane są w wielu branżach. Trzeba tutaj wymienić:

  • przemysł – spawarki inwertorowe są stosowane w przemyśle do spawania różnych elementów metalowych, np. w produkcji maszyn, urządzeń i konstrukcji metalowych.
  • konstrukcje metalowe – spawarki inwertorowe są stosowane w budownictwie i konstrukcjach metalowych, np. do spawania elementów konstrukcyjnych mostów, hal przemysłowych czy ram okiennych.
  • naprawa pojazdów – spawarki inwertorowe są często stosowane w warsztatach samochodowych do spawania elementów karoserii, układów wydechowych, czy zawieszeń.
  • prace ręczne – spawarki inwertorowe są stosowane w pracach ręcznych, np. przy spawaniu elementów metalowych w garażu czy w ogrodzie.
  • praca w trudno dostępnych miejscach – spawarki inwertorowe są często stosowane w miejscach, gdzie trudno jest dowieźć spawarkę tradycyjną, np. na budowach czy w rejonach górskich.

Ogólnie rzecz biorąc, spawarki inwertorowe są bardzo uniwersalnym narzędziem, które znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu. Można je zakupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych w przystępnej cenie. Wiele w tej kwestii zależy jednak od konkretnej marki. Nie warto jednak oszczędzać na takim urządzeniu. Dobrej klasy spawarka powinna być objęta wieloletnią gwarancją.

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.