Artykuł partnera.
Produkcja cementu to jedna z tych branży, która od wielu lat postrzegana jest jako niezwykle energochłonna. Nie dziwi więc fakt, że od bardzo wielu lat poszukuje się rozwiązań, które mają sprawić, iż ta właśnie branża stanie się bardziej przyjazna przyrodzie i bardziej ekologiczna.
Ekologiczny cement – czym jest?
Pojęcie ekologicznego cementu coraz częściej pojawia się w wielu rozmowach dotyczących ekologii. Warto więc uściślić, iż pod tym pojęciem nie mówi się o materiale znacząco zmienionym pod kątem jego składu. Cement bowiem musi mieć określone właściwości, które ciężko uzyskać przy zastosowaniu innych składników do jego produkcji. Jednakże można dość znacznie obniżyć związane z jego wytwarzaniem koszty i zastosować znacznie bardziej przyjazne środowisku rozwiązania. Oczywiście firmy, które zajmują się produkcją cementu prowadzą również badania, zmierzające do modyfikacji jego składu i zastosowaniu znacznie bardziej ekologicznych składników. W znacznej większości jednak ekologiczny cement jest produktem, powstającym przy zastosowaniu coraz bardziej nowoczesnych i przede wszystkim przyjaznych środowisku technologii.
Emisja gazowa i jej zmniejszanie przy produkcji cementu
Emisja gazowa, a zwłaszcza CO2 to problem, z którym boryka się wiele dziedzin. W przypadku produkcji cementu emisja dwutlenku węgla jest niezwykle duża, dlatego firmy w pierwszej kolejności poszukują rozwiązań, których zadaniem jest znaczące ograniczenie emisji gazów, niekorzystnie wpływających na środowisko. W tym celu stosuje się w pierwszej kolejności modernizacje urządzeń, wykorzystywanych przy produkcji cementu, przede wszystkim piece. Wraz z zastosowaniem coraz nowocześniejszych technologii stosuje się również inne paliwa opałowe, odchodząc od stosowanego od wielu lat paliwa węglowego. Dzięki temu znacząco można zmniejszyć ilość wytwarzanych gazów. Jednocześnie także stosuje się instalacje wychwytujące dwutlenek węgla, co zapobiega jego przedostawaniu się do atmosfery. Coraz częściej również wykorzystuje się odnawialne źródła energii, takie jak panele fotowoltaiczne, które nie wytwarzają dwutlenku węgla.
Sporym problemem, z jakim również mierzy się branża cementowa są pyły. Przedostając się do atmosfery mają na nią niekorzystny wpływ. Dlatego też powszechnie stosuje się rozwiązania mające na celu wychwytywanie pyłów i zapobieganie ich rozprzestrzenianiu się. W tym celu wykorzystuje się na przykład produkcję czy też rozładunek w zamkniętych halach, wyposażonych w odpowiednie systemy wentylacyjne. Dzięki temu ilość pyłów jest minimalna, co wpływa w znaczącym stopniu na środowisko naturalne.
Planowanie rozwiązań ekologicznych
Firmy zajmujące się produkcja cementu nie poprzestają na już wprowadzonych rozwiązaniach, planując wprowadzenie kolejnych nowych technologii w kolejnych latach. O planach jednej z bardziej znanych i większych firm zajmujących się produkcją cementu, jak również wprowadzonych dotychczas rozwiązaniach można poczytać na https://www.forbes.pl/biznes/gorazdze-cement-sa-na-drodze-do-neutralnosci-klimatycznej/dmbzm62.