Jaki stół warsztatowy do garażu wybrać?

Stoły warsztatowe do garażu czy innej pracowni technicznej są podstawowy wyposażeniem takiego typu wnętrza. Kupuje się je z myślą, że posłużą przez długie lata i wytrzymają nie jedną awaryjną sytuację. Kluczem do wyboru odpowiedniego produktu są indywidualne potrzeby i kilka czynników, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdy decydujesz się na ten mebel.

Stoły do garażu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zawsze należy patrzeć na wymiary pomieszczenia, w którym stanie stół. To ważne, aby dokładnie zrobić wszelkie pomiary. Przestrzeń rozplanuj tak, by nie zagradzał on i nie zabierał zbyt dużo miejsca. Wokół stołu będą przecież poruszać się różne osoby, a i podczas samej pracy potrzebna jest swoboda ruchów.

Rozmiar to jednak bardzo indywidualna kwestia. Czasem mniejszy stół warsztatowy sprawdzi się lepiej w przestronnym wnętrzu, niż jego znacznie pokaźniejszy gabarytami odpowiednik. Dlatego warto też postawić sobie pytanie, jak bardzo eksploatowany będzie ten artykuł oraz jaka powierzchnia blatu Cię zadowoli. Możliwe bowiem, że będą wykonywane na nim tylko drobne naprawy.

Materiał

Stoły warsztatowe do garażu zostały stworzone z myślą o ciężkiej pracy, co wymaga dopasowania odpowiedniego budulca. Aktualnie jednym z najbardziej funkcjonalnych materiałów na rynku, do tego typu sprzętów, jest stal. Tworzy bardzo bezpieczną i praktyczną powierzchnię do wykonywania czynności naprawczych, ponieważ pokrywa ją dodatkowa warstwa proszkowanej farby. Dzięki temu taki metalowy stół jest chroniony przed ścieraniem, korozją, wilgocią oraz innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto pomoże ona, w zachowaniu jego blasku.

Stabilność i równowaga

Grubość stali powinna wynosić około 2mm. Jest to optymalna wartość, która pozytywnie wpływa na stateczność stołu. Nie przeciąży go, a jednocześnie pozwoli na stworzenie odpowiedniej izolacji przed czynnikami chemicznymi i fizycznymi.

Nośność i wytrzymałość

Doskonale wiemy, że naprawy i majsterkowanie wymagają korzystania z przeróżnego, niekiedy bardzo ciężkiego sprzętu. Klucze, wiertarki, gwoździe, imadła, śrubokręty to podstawowe przedmioty w każdym garażu. Niektóre modele są w stanie wytrzymać nacisk aż 1 tony. To sprawia, że praca na nich nie powoduje dodatkowych zmartwień, czy nie ulegnie on zniszczeniu pod ciężarem narzędzi.

Korzystając z metalowych stołów, nie trzeba zbyt przejmować się substancjami, które się na nich znajdują. Rozlany gorący olej, mocne detergenty, niektóre kwasy czy inne chemiczne środki, często pojawiające się w warsztatach, nie stanowią praktycznie żadnego zagrożenia dla całej konstrukcji i powierzchni blatu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że te produkty są odporne na upływ czasu oraz dużą, codzienną eksploatację.

Stoły warsztatowe dopasowane do indywidualnych potrzeb

Niektóre produkty posiadają regulowaną wysokość. To dobre udogodnienie dla osób, które lubią pracować raz na siedząco, raz na stojąco. Poza tym to uniwersalny sprzęt, który pozwoli na komfort niezależnie od wzrostu.

Stoły do garażu mogą być także w pełni mobilne. Sprawdzą się one idealnie do miejsc, gdzie jest potrzeba ciągłego ruchu. Są one wyposażone w kółka, zazwyczaj dwa hamulce i odpowiednie blokady, by bezpiecznie postawić je w wybranym miejscu.

Jeśli natomiast nie powstał jeszcze artykuł, który w pełni by Cię zadowolił, skontaktuj się z producentem. Lwia część z nich projektuje stoły metalowe na zamówienie.

Wysoka estetyka

Poza oczywistą funkcjonalnością ważna jest również estetyka stołu. Jak już wspominaliśmy, to jeden z najważniejszych obiektów w garażu, przez co często rzuca się w oczy. Dlatego właśnie wiele producentów oferuje możliwość wyboru koloru z dostępnej palety. Jeśli jednak nie znajdziesz w niej nic dla siebie, bez problemu zostanie on pomalowany na wymarzoną barwę. Wszystko to, aby stół był spójny z przestrzenią i duchem pomieszczenia. Wbrew pozorom warto wziąć to pod uwagę, przy jego zakupie.

Stoły narzędziowe – przydatne akcesoria i dodatki

By jak najbardziej dopasować je do swojego rytmu pracy, można zaopatrzyć się w dodatkowe elementy. Z pewnością pomogą w stworzeniu kompatybilnej przestrzeni, ułatwiającą przechowywanie i porządkowanie różnych narzędzi. Pamiętaj, że rozmiar i wielkość dodatków trzeba dokładnie dopasować do stołu, aby nie zagrozić jego stabilności. Zbyt wiele akcesoriów prowadzi do niebezpiecznego zachwiania równowagi.

Szafki i szuflady

Umieścisz je pod stołem lub podwiesisz pod blatem. Istnieje opcja zakupu mebla już ze wbudowanymi elementami tego typu, bądź dokupienia ich osobno. We wnętrzu szafek znajdują się specjalnie regulowane szuflady, które wytrzymają ciężar aż do 60 kg. Natomiast półki w zależności od modelu, posiadają nośność do 40 kg.

Nadbudowa

Są to tzw. metalowe plecy. Zbudowano je z blachy perforowanej oraz także pokryto warstwą, zapobiegającej zarysowaniom, ścieraniu się i rdzewieniu. Zawsze bardzo mocno mocuje się je do blatów, za pomocą spawarki.

Istnieją stoły warsztatowe, w których nadbudowa nie jest pierwotnym oprzyrządowaniem. Jednak niektóre z nich mają już ją wbudowaną. W tym przypadku dobrze byłoby przemyśleć, który z modeli spełni oczekiwania i potrzeby. Dla wielu osób będzie ona bowiem dodatkową przestrzenią do zamontowania oświetlenia lub haczyków na narzędzia.

Inne akcesoria

Stoły warsztatowe do garażu można wyposażyć także w szereg akcesoriów ułatwiających organizację. Przykład stanowią plastikowe pojemniki w przeróżnych rozmiarach, które na pewno przydadzą się do przechowywania gwoździ i innych, drobnych rzeczy. Dodatkowo jeśli jest się posiadaczem nadbudowy, bez problemu dokupisz do niej półki czy zawieszki. Te ostatnie występują w przeróżnych wariantach. Są specjalnie dedykowane dla wkrętarek, wierteł, kluczy bądź posiadają haczyki, aby coś na nich powiesić. Dzięki temu wiele niezbędnych przedmiotów będzie znajdowało się zawsze blisko Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.