Jakie są koszty zabudowy garderoby i kiedy warto to zrobić?

Garderoba jest obecnie praktycznie w każdym domu. Jednak czasami trzeba ją wydzielić z innego pomieszczenia. Dlatego też warto się zastanowić, czy to będzie koniecznie. W momencie, gdy nie chcemy, by nasze ubrania były porozrzucane po całym pokoju, dobrze jest wykorzystać taką możliwość i zabudować garderobę. Jest to skuteczny sposób na to, by jak najbardziej funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń w domu. Zabudowane szafki są bardzo dobrym rozwiązaniem.

Jak zaplanować zabudowę garderoby?

Gdy chcemy mieć pewność, że nasza garderoba będzie w 100% wykorzystana to trzeba bardzo dokładnie sprawdzić wszystkie wymiary. Zabudowana garderoba dodaje dużo prywatności. Dokładnie trzeba wymierzyć wszystkie wnęki. Przed rozrysowaniem całego projektu należy się również zastanowić nad tym, jakimi meblami chcemy wyposażyć naszą garderobę. Garderoba w zabudowie może być zrobiona z mebli modułowych lub mebli na wymiar.

Garderoba a meble – jakie wybrać ?

Meble w garderobie to podstawa. Dlatego należy się wcześniej zastanowić, czy chcemy meble na wymiar, czy meble, które będziemy dokupywać po trochu. Wszystko zależy od tego, czy chcemy mieć garderobę wykończoną od razu, czy nie zależy nam na czasie.

W garderobie powinna się znaleźć przynajmniej jedna szafka w zabudowie. Obowiązkowo też musi być regał oraz różne półki, w których będziemy mogli poukładać ubrania i buty. Ważny jest tutaj wybór systemu przechowywania ubrań. Modnym rozwiązaniem jest szafka panele smart.

Należy także zastanowić się nad tym, czy chcemy od razu cały zestaw szaf. Zestaw szafa jest dobrym rozwiązaniem, gdyż możemy mieć w jednym komplecie i kolorze wyłożoną całą garderobę. Regał garderoba także można dostosować do przestrzeni, jaką mamy do zagospodarowania. Warto też zastanowić się nad meblami modułowymi, które można łączyć ze sobą na różne sposoby. Dzięki temu w każdej chwili możemy zmienić wystrój garderoby.

Zalety garderoby zabudowanej

Decydując się na zabudowaną garderobę, należy przede wszystkim zapoznać się z jej plusami. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że podejmujemy dobrą decyzję. Zabudowana garderoba, szczególnie ta, którą wykonał stolarz, ma praktycznie same plusy. Przede wszystkim jest to w pełni zagospodarowana przestrzeń. Taka zabudowana garderoba jest także niejako spersonalizowana pod nasze wymagania. Możemy osobiście wybrać wszystkie szafki i meble, które będą przydatne do naszych ubrań i butów. Ważną kwestią jest też tutaj estetyka. Pozbędziemy się wtedy porozrzucanych po całym domu ubrań.

Gdzie zrobić miejsce na zabudowaną garderobę?

Podświetlona zabudowa garderoby
Źródło: Pexels.com

Wszystko zależy od tego, jaki mamy metraż domu. Gdy mamy taką możliwość to bardzo dobrze sprawdzają się garderoby na poddaszu. Możemy wtedy zamontować tam meble na wymiar, które będą idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Można również znaleźć miejsce na garderobę w przedpokoju lub w sypialni. Sypialnia jest miejscem, które będzie dobrym wyborem. Nie będziemy musieli wtedy daleko przechodzić, by znaleźć odpowiednie ubranie, które chcemy założyć. W sypialni możemy sobie pozwolić także na różnego rodzaju dodatkowe szafki i regały.

Jaki kolor szaf i regałów w garderobie jest obecnie modny?

Decydując się na zabudowaną garderobę, warto jest zobaczyć, jakie są modne kolory szaf i regałów. Ponadczasowym kolorem jest zawsze brąz. Jest to kolor, który może występować także w różnych odcieniach. Brąz może być dostępny w następujących odcieniach: jasnobrązowy, złoty, ciemnobrązowy, czy tez prawie czarny. Dzięki temu możemy łączyć go w dowolny sposób z innymi kolorami.

Szafka w zabudowei może mieć także różne odcienie. Gdy składa się z różnych półek, to możemy sobie zażyczyć, by każda półka miała inną barwę.  Modne są także jasne i ciepłe kolory. Można je łączyć kontrastowo z ciemnymi odcieniami. Warto też dodać, że jasne i ciepłe kolory stwarzają przytulną atmosferę. Z kolei ciemniejsze i chłodniejsze są kojarzone z elegancją i wytrawnością.

Garderobę zrobić samemu, czy zlecić stolarzowi?

Wszystko zależy od tego, czy mamy zdolności manualne, by zrobić samemu szafki i regały do garderoby. Ważną kwestią jest także czas. Gdy chcemy zrobić meble sami do naszej garderoby, to musimy się liczyć z tym, że możemy stracić na tym dużo czasu. Trzeba też tutaj zwrócić uwagę na kwestię finansową. Wydaje się, że gdy sami podejmiemy próbę zrobienia naszej garderoby, to zaoszczędzimy dużo pieniędzy. Jednak czy na pewno?

Czas, jaki będziemy musieli poświęcić na wykonanie garderoby wiązał się będzie z możliwą rezygnacja z codziennej pracy, a tym samym mniejszymi zarobkami. Dlatego, jeśli wiemy, że nie umiemy składać mebli ani robić od początku szaf takich, jakie się nam marzą, to warto jest jednak skorzystać z pomocy specjalisty. Specjalista będzie umiał w pełni wykorzystać miejsce do zagospodarowania!

Jaka jest cena za garderobę wykonaną przez stolarza?

Cena jest uzależniona przede wszystkim od materiałów oraz od metrażu. Ważną kwestią jest również samo doświadczenie stolarza. Cena wykonania takiej garderoby waha się także w zależności od tego, w jakim mieście mieszkamy. W Warszawie i Krakowie może być drożej, a w Kielcach i Płocku taniej. Ceny mogą zaczynać się już od przykładowo 5 tysięcy, a kończyć na kilkunastu tysiącach.

Jak długo czeka się na wykonanie garderoby?

Termin zabudowanej garderoby jest bardzo różny. Wszystko zależy od tego, w jakim czasie chcemy mieć zabudowaną garderobę i na jaki termin umówimy się z wykonawcą. Jeśli jest to okres świąteczny, to czas oczekiwania może się wydłużyć. Również okres wakacyjny nie jest dobrym pomysłem na zlecania garderoby, gdyż różni fachowcy i dostawcy mebli mogą mieć urlopy wakacyjne. Przez to wydłuży się czas naszego oczekiwania. Najlepszym okresem może być wczesna wiosna i jesień.

Jakie rzeczy trzymać w garderobie?

Ubrania w garderobie
Źródło: Pexels.com

W garderobie dobrze jest trzymać wszelkie podręczne ubrania oraz buty. Dobrze jest mieć na nie specjalne szafki, tak by były od razu gotowe do założenia, nawet bez potrzeby prasowania. Dzięki temu będziemy mieć poukładane ubrania pod względem kolorystycznym lub częściami garderoby.

Garderoba jest miejscem, w którym możemy komfortowo i w spokoju trzymać swoje rzeczy. Warto też pamiętać, by najlepiej zaprojektować garderobę na dwie osoby, tak by od razu dzielić ją z partnerem/partnerką. Jest to bardzo ważne, gdyż wtedy pozbędziemy się niepotrzebnych nieporozumień o miejsce na ubrania. Każdy będzie miał wyznaczoną część. Garderoba to pomocnik w każdym domu. Jest obecnie niezbędnym pomieszczeniem.

One thought to “Jakie są koszty zabudowy garderoby i kiedy warto to zrobić?”

  1. Garderoba w domu to podstawa! Nie wyobrażam sobie w swoich niewielkich pokojach jeszcze dużych szaf, które dodatkowo zajmować będą miejsce. Mam garderobę, jako osobne pomieszczenie i dzięki temu w pokojach zachowany jest porządek i ład.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.