Krzewuszka przycinanie. Kiedy i jak ciąć krzewuszkę?

Krzewuszki to rośliny, które kojarzą się z naturalnymi ogrodami wiejskimi. Często spotykane są w sąsiedztwie lilaków, jaśminów lub róż. Sadząc te kwitnące rośliny przy domu, na rabatach, można westchnąć i powiedzieć: „Mój piękny ogród”. Jak pielęgnować krzewuszki, aby ich pędy obsypane były kwiatami? Jakie są najpopularniejsze odmiany krzewuszek i kiedy krzewuszka przycinanie powinno nastąpić?

Pochodzenie krzewuszki i przynależność botaniczna

Krzewuszka (Weigela) to rodzaj roślin należących do rodziny przewiertniowatych. Do rodzaju należą rośliny wieloletnie, które najczęściej występują w formie krzewów. Naturalne występowanie krzewuszki to rejony wschodniej Azji. W Polsce uprawia się parę ozdobnych gatunków tych krzewów. Wiele z nich występuje w odmianach, które różnią się między sobą kolorem kwiatów, czasem kwitnienia lub barwą liści.

  • Krzewuszka japońska,
  • krzewuszka kwiecista,
  • Cudowna krzewuszka.

Jakie cechy morfologiczne wyróżniają krzewuszkę?

Rośliny mają postać krzewu, który dorasta do 2 metrów wysokości. Na pędach umieszczone są naprzemianlegle liście, są długie, a brzeg blaszki jest piłkowany. Roślina jest ozdobna ze względu na kwiaty, które pojawiają się na całej długości pędów. Są one zazwyczaj lejkowate lub dzwonkowate, różowe lub białe. Zdarzają się odmiany, które tworzą intensywnie czerwone kwiaty. Po przekwitnięciu roślina zawiązuje liczne owoce, którymi są suche torebki z nasionami.

Zastosowanie krzewuszek

Rodzaj Weigela doskonale sprawdza się w małych ogrodach przydomowych. Rośliny sadzi się w grupach lub pojedynczo. Gatunek krzewuszka cudowna jest lubiany przez architektów zieleni miejskiej. Ze względu na małe wymagania, roślina jest chętnie sadzona w parkach, a nawet w miastach.

Atutem są piękne kwiaty, które pojawiają się na początku lata i pozostają na krzewie przez parę tygodni. W sprzyjających warunkach rośliny kwitną ponownie jesienią. Krzewuszki wytwarzają spore ilości nektaru. Z tego względu są chętnie odwiedzane przez motyle oraz owady zapylające.

Z krzewuszki, gdy jest odpowiednio cięta, można zrobić gęsty i kwitnący żywopłot. To ciekawa i oryginalna alternatywa dla żywotników lub ligustru. Niektóre odmiany karłowe świetnie sprawdzają się jako niskie obwódki przy rabatach. Mogą być sadzone w donicach lub w pojemnikach. Częściej jednak są elementem ogrodów naturalistycznych ze względu na swój luźny pokrój.

Wymagania krzewuszek i krzewuszka przycinanie

Rośliny są łatwe w uprawie i mają małe wymagania. Są dość mrozoodporne, ale czasem mogą przemarzać. Nie jest to jednak problem w uprawie, ponieważ łatwo odbijają. Młode rośliny można chronić przed zimą, robiąc stroisz ze świerkowych gałązek. Roślina preferuje słoneczne stanowiska, ale półcień również nie będzie dla niej problemem.

W przypadku sadzenia odmian o barwnych liściach zaleca się jednak stanowisko ocienione. Intensywne słońce może przypalać złotawe liście. Aby krzewuszka obsypała się kwiatami, potrzebuje regularnego cięcia pędów i nawożenia. Można stosować nawozy mineralne albo organiczne, na przykład kompost lub obornik granulowany. Weigela jest dość odporna na okresowe niedobory wody. Młode, świeżo posadzone rośliny, warto podlewać podczas upałów. Krzewuszki w ogrodzie mogą być atakowane przez szkodniki oraz chorować. Najczęściej spotyka się kolonie mszyc, które lokują się na pąkach kwiatowych. W przypadku dużej inwazji szkodników warto wykonać zabieg. Do ochrony przed mszycami można używać środków biologicznych lub chemicznych.

Małe plamki na liściach krzewuszki

Drobne plamki, które pojawiają się latem na liściach krzewuszki, mogą być oznaką, że roślina choruje na rdzę. Krzewuszki są dość odporne i bardzo rzadko ulegają zakażeniu przez patogeny grzybowe. Najczęściej roślina może paść ofiarą grzybów, które odpowiedzialne są za rdzę. Choroba prowadzi do zniszczenia liści krzewuszki. Na plamkach występują zarodniki, aby chronić pozostałe gatunki w ogrodzie, trzeba wykonać oprysk. W tym celu stosuje się preparaty grzybobójcze. Należy też zebrać opadłe liście, nie nadające się one do kompostowania. Powinny zostać spalone lub zutylizowane. Na resztkach roślinnych są zarodniki grzybów, które są niebezpieczne dla wielu roślin.

Krzewuszka przycinanie – krok po kroku

Bujne kwitnienie roślin jest pobudzane dzięki zabiegom pielęgnacyjnym, w tym poprzez cięcie pędów. Najlepszym terminem, kiedy należy przycinać krzewuszkę, jest czas tuż po przekwitnięciu krzewu. Dzięki temu krzewy mogą ponownie zakwitnąć jesienią.

Gałązki przycina się przy użyciu ostrego sekatora lub nożyc. Regularne cięcie jest niezbędne, jeśli krzewuszka została posadzona w formie żywopłotu. Raz na jakiś czas należy robić cięcie prześwietlające. Polega ono na wycinaniu gałęzi w środku krzewu. Usuwa się pędy, które ocierają się o siebie i krzyżują ze sobą. Krok po kroku usuwa się również suche, chore i złamane pędy. Nie wyglądają one dobrze i mogą być wrotami dla infekcji grzybowej. Roślina ma dużą zdolność regeneracyjną. Jeśli przemarznie, należy odciąć uszkodzone gałązki, jeszcze w tym samym roku, krzewuszka wypuści nowe, a mój piękny ogród zakwitnie. Po kwitnieniu pędy przycina się w połowie. Najlepiej zrobić to nad pędem bocznym, dzięki temu roślina się zagęści. Pierwsze cięcie warto wykonać zaraz po posadzeniu rośliny. Intensywnego zabiegu wymagają zaniedbane rośliny, które rosły bardzo długo nie widziały nożyc.

Rozmnażanie rośliny – krok po kroku

Krzewy z rodzaju Weigela można rozmnażać na trzy sposoby.

Sadzonki wegetatywne powstają przy użyciu pędów zielnych, półzdrewniałych lub całkowicie zdrewniałych. Początkującym ogrodnikom poleca się stosowanie sadzonek zielnych. Najlepiej robić to tuż po cięciu, kiedy dostępne są duże ilości materiału do rozmnożenia. Należy przygotować pojemnik napełniony ziemią pomieszaną z piaskiem w stosunku 1:1. Podłoże powinno być wilgotne i ubite. Pobrane zielone pędy należy oczyścić z liści, które są w dolnej części. Wystarczy pozostawić 1 lub 2 pary liści. Ogranicza to parowanie wody. Tak przygotowane rośliny wsadza się do piasku, zanurzając wcześniej końcówkę pędu w ukorzeniaczu. Pojemnik można nakryć folią i umieścić w chłodnym i zacienionym miejscu. Po paru tygodniach rośliny wytworzą korzenie. Na miejsce stałe można będzie je wysadzić na wiosnę w roku kolejnym. Młode rośliny powinny być często podlewane i pielone. Chwasty mogą ograniczać rozwój sadzonek, bo zacieniają rośliny.

Ozdobne gatunki krzewuszki

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) spotykana jest najczęściej w ogrodach. Występuje w wielu barwnych odmianach, może mieć też liście w różnym kolorze. Tworzy liczne, lejkowate kwiaty. Najczęściej w kolorze różowym lub purpurowym.

Przycinanie krzewuszki
Źródło: Pixabay.com

Zdarzają się odmiany o kwiatach białych i intensywnie czerwonych.

Krzewuszka japońska (Weigela japonica) tworzy duże rośliny. Ich wysokość może przekraczać 2 metry. Liście są owalne i duże. Kwiaty wyrastają po kilka sztuk z kątów liści. Są większe niż u krzewuszki cudownej. Liście mają delikatne omszenie, co jest atutem rośliny.

Krzewuszka kwiecista (Weigela floribunda) to gatunek bardzo zbliżony do krzewuszki kwiecistej. Tworzy największe krzewy, a jego pędy są gęsto pokryte kwiatami. Roślina kwitnie od maja, aż do lipca. Czasami powtarza kwitnienie. Ojczyzną występowania tego gatunku jest Japonia.

Mniej znana krzewuszka Maksymowicza tworzy żółte kwiaty. Jest to jedna z niewielu krzewuszek o tej barwie płatków korony. Liście są dość wąskie, ale długie. Roślina charakteryzuje się średnim wzrostem.

Krzewuszka różnobarwna ma bardziej rozłożysty pokrój niż poprzednie gatunki. Jest cennym krzewem kolekcjonerskim. Zawdzięcza to temu, że na jednej roślinie pojawiają się kwiaty w różnym kolorze (mogą być białe i różowe).

Odmiany krzewuszki cudownej

Poniżej popularne i mniej znane odmiany krzewuszki cudownej, które polecane są do ogrodów przydomowych.

  • Weigela florida ’Purpurea’ – to odmiana, która zasługuje na uwagę. Jest bardzo często spotykana w ogrodach przydomowych, a także w parkach miejskich. Warto mieć ją w swojej kolekcji, z dwóch powodów. Jednym z nich są ciekawe, ciemnoróżowe kwiaty. Drugim powodem są bordowe liście, które sprawiają, że Weigela florida ’Purpurea’ jest cennym okazem kolekcjonerskim. Świetnie prezentuje się jako soliter, czyli samotnik. Dobrze wygląda też w grupie tych samych roślin lub jako akcent kolorystyczny. Może być tłem dla niższych bylin lub pierwszym planem, kontrastując z zielonymi krzewami iglastymi. Roślina pasuje do ogrodów skalnych oraz do ogrodów japońskich. Powinno się jej zapewnić stanowisko słoneczne, wtedy liście nie tracą swojego wyjątkowego koloru.
  • Krzewuszka cudowna 'Variegata’ – roślina posiada bardzo ciekawie wybarwione liście. To typowa odmiana pstrolistna. Brzeg blaszki liściowej jest biały, a środek zielony. Wspaniale kontrastuje z różowymi kwiatami. Nadaje się do reprezentatywnego miejsca w ogrodzie. Może być ciekawym tłem dla wielu roślin, na przykład dla niskich róż lub tulipanów.
  • ’Cappuccino’ – roślina tworzy niskie krzewy, które mają bardzo zwarty pokrój. Z tego względu często wykorzystywana jest jako obwódka rabat. Wymaga intensywnego cięcia, najlepszym terminem, kiedy przycinać krzewuszkę jest zaraz po przekwitnięciu. Ten krzew ma charakterystyczne brązowe pędy i żółtawe liście. Blaszka liściowa ma małą średnicę, roślina kwitnie na różowo.
  • ’Mont Blanc’ – krzew tworzy kwiaty o dużych rozmiarach. Mogą mieć one odmienną barwę, gdyż roślina jest mieszańcem. Zazwyczaj spotyka się białe lub jasnoróżowe płatki korony.
  • ’Mont’ – odmiana karłowa, która ma wyjątkowe, bardzo oryginalne liście. Liście są brązoworóżowe, czasem brzegi blaszki są jaśniejsze. Roślina kwitnie na początku lata i tworzy różowe kwiaty.
  • ’Newport Red’ – odmiana krzewuszki cudownej, która charakteryzuje się wyraźnymi, czerwonymi kwiatami. Wygląda elegancko na rabatach kwiatowych w towarzystwie roślin cebulowych, które kwitną w tym samym czasie.
  • ’Brigela’ – odmiana o liściach z żółtym obramowaniem. Silnie rośnie i wymaga solidnego cięcia, nawet dwa razy w ciągu roku. Kwiaty pojawiają się krok po kroku w ciągu lata. Przycinanie przekwitniętych pędów pobudza roślinę do ponownego tworzenia pąków kwiatowych.
  • Bristol Snowflake’ – odmiana o oryginalnych białych kwiatach, ma nietypowy, wyprostowany pokrój.

One thought to “Krzewuszka przycinanie. Kiedy i jak ciąć krzewuszkę?”

  1. Uwielbiam krzewuszki! Ich wartość dekoracyjna wynika z dzwoneczkowatych, filigranowych kwiatów, które pięknie zdobią nasz ogród 🙂 jako miłośnicza kwiatów, zachęcam do aranżacji swoich ogrodów z użyciem tych roślin!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.