Sprężarka śrubowa czy sprężarka tłokowa – którą wybrać?

We współczesnym przemyśle każdy przedsiębiorca stara się połączyć wysoką efektywność pracy swojego zakładu z jak najniższymi kosztami eksploatacji używanych w jego ramach urządzeń. Absolutną podstawą, właśnie z tych powodów, jest zainstalowanie w firmie instalacji sprężonego powietrza, które generują powietrze zdolne do zasilania wielu różnych odbiorników. Co jest lepszym rozwiązaniem – sprężarka śrubowa czy tłokowa? Jakie są pomiędzy nimi różnice? Czym się kierować w ich wyborze?

Do czego służą sprężarki we współczesnym przemyśle?

Każda sprężarka, niezależnie od jej rodzaju, typu czy przeznaczenia, ma na celu sprężenie czynnika, w tym przypadku np. powietrza, oraz do nadania mu właściwego kierunku przepływu w ramach konkretnej instalacji. Proces ten jest realizowany wieloetapowo i różni się zależnie od konstrukcji danego urządzenia, tak naprawdę sprowadza się jednak do:

 • zassania powietrza z zewnątrz,
 • sprężenia gazu za pomocą współpracujących ze sobą śrub lub tłoków,
 • wytłoczenia gazu z otworu bezpośrednio do instalacji lub pojedynczych odbiorników.

Sprężarki mogą występować pojedynczo i zasilać urządzenia ręczne, jak i w grupach – wówczas montuje się je z reguły w sprężarkowniach, czyli w wydzielonych pomieszczeniach lub w konkretnym obszarze. Funkcjonalność sprężarek można rozszerzyć o np. stacje uzdatniania i wiele innych urządzeń, które mogą przystosować konkretny wariant do wybranego rodzaju pracy.

Sprężarka śrubowa – najważniejsze zalety

Sprężarka śrubowa to wariant zdecydowanie najpopularniejszy, szczególnie wśród przedsiębiorców, którzy zwracają uwagę przede wszystkim na cenę swoich urządzeń oraz ich dużą trwałość i marginalną awaryjność. Urządzenia te powietrze zassane z zewnątrz ściskają (sprężają) w cylindrze za pomocą tłoka poruszającego się w jego wnętrzu wzdłużnie. Podobną zasadę działania mają silniki w pojazdach spalinowych. Do zalet tych urządzeń należy:

 • bardzo niski koszt zakupu ze względu na nieskomplikowaną budowę,
 • niewielka cena bieżącej eksploatacji, co wynika ze stosunkowo prostej konstrukcji,
 • mobilność,
 • łatwość obsługi.

Oczywiście znaczenie mają nie tylko zalety, lecz również wady, które w przypadku pewnych przedsiębiorstw mogą zupełnie wypaczać możliwości oraz zastosowania tych urządzeń. Przede wszystkim sprężarki tłokowe muszą działać w trybie nieciągłym, zatem powinny odpoczywać przez (zazwyczaj) tyle samo czasu, ile pracowały pełnią swoich możliwości. To oznacza cykle pracy np. w zakresie 50:50, co sprowadza się np. do 30 minut pracy oraz następującego tuż po nim 30-minutowego odpoczynku. 

Wadą jest także spory pobór prądu, co przekłada się na wyższe koszty sprężu, a także nieliniowe generowanie powietrza, gdyż urządzenie wytwarza je w pojedynczych impulsach, mianowicie gdy tłok dotrze aż do docelowej wysokości w cylindrze. Te wady jednak nie są tak istotne w przypadku, gdy przedsiębiorca planuje użytkować urządzenia cyklicznie, a nie stale, a także w chwili, gdy szczególnie mocno liczą się koszty zakupu.

Sprężarka tłokowa – najważniejsze zalety

Sprężarka tłokowa ma inne zalety. Przede wszystkim urządzenie generuje spręż na podstawie dwóch ściśle współpracujących ze sobą śrub ułożonych równolegle względem siebie. Powietrze zasysane przez otwór ssawny dostaje się na początek toru sprężania, gdzie przestrzeń pomiędzy śrubami jest bardzo dużą. Przestrzeń jednak się zmniejsza wraz z każdym centymetrem pokonanym przez powietrze, przez co ulega sukcesywnemu sprężaniu aż do otworu wylotowego. Wśród zalet tego rozwiązani warto wymienić:

 • wysoką sprawność – sprężarka tłokowa może pracować przez cały czas i bez żadnych przerw,
 • bardzo dużą wydajność, która może sięgać nawet ponad 90%,
 • wysoką niezawodność i bezawaryjność,
 • niski poziom generowanego hałasu.

Zaletą nie do przecenienia jest także fakt, że spręż jest generowany ciągle i liniowo, zatem nie w sposób impulsowy jak w przypadku modelu tłokowego. Oznacza to, że urządzenia te mogą pracować także wszędzie tam, gdzie liczy się stały, ciągły i niezakłócony dostęp do powietrza, np. na liniach produkcyjnych.

Sprężarka śrubowa czy tłokowa – którą wybrać?

Sprężarka śrubowa różni się od tłokowej zasadą działania, zaletami wynikającymi z danej konstrukcji, a także wieloma innymi parametrami, przez które wybór tej odpowiedniej może stanowić niemały problem w każdym przedsiębiorstwie. Sprężarki tłokowe wybierz, jeśli:

 • będzie użytkowana cyklicznie, np. w warsztacie samochodowym,
 • liczy się jak najniższa cena zakupu w stosunku do dobrej efektywności,
 • koszt jednostkowy sprężu nie ma zbyt dużego znaczenia,
 • ważna jest łatwość obsługi i instalacji oraz czynności serwisowych.

Na sprężarkę śrubową z reguły decydują się zupełnie inni przedsiębiorcy, którzy:

 • chcą użytkować sprężarkę przez cały czas w sposób zbliżony do jej maksymalnej wydajności,
 • planują zainstalowanie sprężarki do pracy ciągłej np. w liniach produkcyjnych,
 • liczą na generowanie sprężu liniowo, czyli bez impulsów i przeskoków,
 • oczekują wieloletniej trwałości i wydajności, nawet kosztem nieco większych cen zakupu i obsługi,
 • oczekują jak najniższego poziomu generowanego przez nie hałasu.

Komu zlecić projekt i wdrożenie instalacji sprężonego powietrza?

Każda sprężarka, zarówno ta śrubowa, jak i tłokowa, powinna zostać wdrożona do przedsiębiorstwa przez specjalistę. Ma to ogromne znaczenie z tego względu, że nawet najlepsze kompresory pochodzące od firm znanych w całym kraju nie zdadzą się na zbyt wiele, jeśli przedsiębiorca nie będzie w stanie wykorzystać pełni ich możliwości. Projekt powinien przewidywać między innymi sposób użytkowania tych urządzeń, ich obciążenie, a także wiele innych zagadnień związanych z ich konstrukcją oraz bieżącą obsługą.

Zachęcamy do korzystania z usług znanych firm, które są w stanie wprowadzić do każdego przedsiębiorstwa urządzenie spełniające wszelkie oczekiwania przedsiębiorcy. Błędem jest zazwyczaj samodzielny zakup, który wiąże się z wyborem urządzenia o nieodpowiedniej mocy lub charakterystyce pracy niewłaściwej do danego zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.