Na wstępie warto wyjaśnić czym właściwie jest defektoskopia. To technika do wykrywania powierzchniowych i wewnętrznych wad materiałów np. pęknięć, rys, rozwarstwień, korozji i erozji. W przemyśle jest stosowana do badań odlewów, spoin, stopów, mas ceramicznych i różnych wyrobów z metalu. Natomiast defektoskopia ultradźwiękowa polega na używaniu ultradźwięków do namierzania wspomnianych wad, gdy średnica uszkodzenia jest większa od połowy długości fali. Im mniejsza jest poszukiwana skaza, tym krótsza musi być długość fali i większa jej częstotliwość. Jak można się domyślić defektoskopy (flaw detector) wykorzystywane są do takowych pomiarów, by wykryć i określić wszelkie tego typu zmiany na obiektach.
Czym jest i do czego służy Defektoskop?
Defektoskop ultradźwiękowy jest niezawodnym urządzeniem do rozwiązywania kwestii defektów materiałów zarówno w laboratorium jak i w terenie. Defektoskop ultradźwiękowy Proceq UT8000 to gwarancja kompletnych i wysoce precyzyjnych danych pomiarowych. Ten wysokiej klasy produkt Szwajcarskiej firmy, spełniający normę IP67 jest odporny na wodę, pył i uszkodzenia mechaniczne. Norma IP67 oznacza, że producent zapewnił maksymalną ochronę przed pyłem i wodą, lecz trzeba pamiętać, że ochrona kończy się zazwyczaj na 1 metrze głębokości. Urządzenie nie powinno spędzić pod wodą więcej niż 30 min. Jednak świetnie sprawdzi się w wielu ekstremalnych mobilnie sytuacjach np. trudnych lokalizacyjnie inspekcjach, choćby na linach.
Defektoskop na iPada?
Do obsługi flaw detectora powstała dedykowana aplikacja Proceq Flaw Detector Live. Dostępna jest na App Store, co sprawia, że polecanym urządzeniem do jak najlepszego użytkowania jest Apple iPad. Program, dzięki bardzo inteligentnej obsłudze, jest funkcjonalnym narzędziem pomagającym w przyswajaniu danych. Zaznaczamy, że w Viateco sprzedajemy najwyższej jakości produkty specjalistyczne, urządzenie multimedialne (iPad) trzeba zapewnić we własnym zakresie.
Funkcjonalność to podstawa
Badania do jakich używany jest flaw detector wymagają możliwie najlepszej rozdzielczości, niezbędnej do wykrywania mikroskopijnych wad materiałowych. Produkt firmy Proceq zapewnia to i wiele więcej. Oto opis kilku wartych wspomnienia funkcji, jakie oferują defektoskopy:
- Cofanie czasu – umożliwia przewijanie czasowe odczytu. Nie trzeba szukać danych, które straciliśmy z oczu. Wystarczy przewinąć i wybrać sygnał A-Scan (z dostępnych skanów także mapowanie korozji),
- Usprawniona komunikacja – możliwość przeprowadzenia analizy w czasie rzeczywistym i udostępnienie danych, umożliwiając podgląd osobom przebywającym w innym miejscu,
- Mobilność – defektoskopy łączą się z aplikacją bezprzewodowo, dostosowując się do różnych przekątnych ekranu (7,9-12 cali)
- Inteligentna pamięć – wbudowany dziennik rejestracyjny śledzi wszystkie pomiary, aby zapewnić maksymalną rozpoznawalność zdarzeń. Możesz zapisać geolokalizacje, a także dodawać komentarze tekstowe i dźwiękowe, a nawet zdjęcia by jak najlepiej udokumentować efekty i swoje wnioski. Wszelkie dane można eksportować w sposób, jaki umożliwi stworzenie bazy danych, która może wydatnie pomóc w pracy.
- Przejrzystość, kompatybilność i praktyczność – Przejrzyste menu aplikacji zostało zoptymalizowane. Natomiast Proceq UT8000 jest stworzony tak, by być kompatybilnym z bardzo szeroką gamą konwencjonalnych głowic ultradźwiękowych.
Istotnymi cechami sprzedawanego przez Viateco defektoskopu są również: regulowane wzmocnienie (1-110 dB), offset zera oraz długi czas pracy (ok 5 h) i łatwość wymiany źródła zasilania. Urządzenie pracuje na energii baterii typu AA zainstalowanymi w wymiennym module.