Jak działa rekuperator? Poznaj najważniejsze informacje

Każdy wybudowany budynek musi być wyposażony w sprawnie działający system wentylacji, dzięki któremu możliwa jest wymiana zużytego powietrza na świeże. W nowoczesnym budownictwie projektanci najczęściej wybierają wentylację mechaniczną, inaczej nazywana rekuperacją. To system umożliwiający cyrkulację powietrza przez całą dobę, bez względu na panujące na dworze warunki atmosferyczne. W związku z tymi cechami, rekuperacja to zupełne przeciwieństwo przestarzałej już nieco wentylacji grawitacyjnej. W jaki dokładnie sposób działa rekuperator? Czy to prawda, że dzięki wentylacji mechanicznej zaoszczędzisz na ogrzewaniu podczas zimy? Jakie są korzyści związane z instalacją rekuperacji? Przeczytaj poniższy poradnik i uzupełnij swoją wiedzę na temat wentylacji mechanicznej.

Zasady działania rekuperatora

Rekuperacja ma na celu zapewnienie świeżego powietrza wewnątrz wszystkich pomieszczeń w domu oraz skuteczne odprowadzanie zużytego gazu na zewnątrz budynku. Najważniejszym elementem całego systemu wentylacji mechanicznej jest centrala, czyli miejscem, gdzie znajduje się np. rekuperator. To właśnie ten przedmiot odpowiada za skuteczną cyrkulację powietrza oraz jego ogrzanie, schłodzenie, a nawet oczyszczanie z zabrudzeń oraz innych niepożądanych cząsteczek (jeśli rekuperacja została wyposażona w odpowiednie filtry). Dodatkową innowacją w wentylacji mechanicznej jest możliwość osuszenia lub nawilżenia nawiewanego powietrza. Takie działanie w ramach jednego systemu byłoby niemożliwe w przypadku wentylacji grawitacyjnej, która funkcjonuje na zasadzie wykorzystania różnic w temperaturze pomiędzy wnętrzem domu a dworem.

Z jakiego powodu rekuperator jest tak istotny w całym systemie wentylacji mechanicznej? Przede wszystkim dlatego, że to właśnie przez niego przepływają w tym samym momencie dwa strumienie powietrza, które nie mieszają się ze sobą. W jednym kanale znajduje się powietrze zużyte odprowadzane z wnętrza pomieszczeń. W drugim przewodzenie natomiast przepływa świeże i zdrowe powietrze zasysane z dworu.

Dlaczego warto zamontować wentylację mechaniczną?

W nowoczesnym budownictwie najczęściej zalecany jest montaż rekuperacji. Podstawową kwestią, na którą zwraca się uwagę, jest stały dostęp do świeżego powietrza. Chociaż to niezwykle istotny aspekt, bezpośrednio związany ze zdrowiem i samopoczuciem domowników, nie jest to jedyna funkcjonalność wentylacji mechanicznej.

Warto wiedzieć, że rekuperacja to jeden z rodzajów systemów, który generuje zdecydowanie mniejsze straty ciepła niż inne rozwiązania. Biorąc pod uwagę ceny za ogrzewanie i ciągle rosnące rachunki to czynnik, który zdecydowanie należy wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji, jaki system wentylacji zamontować. Rekuperator umożliwia odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza i dodatkowe ogrzanie nawiewanego gazu. W związku z tym w trakcie zimnych miesięcy osoby, w których domach znajduje się system wentylacji mechanicznej, nie muszą włączać ogrzewania na długo, by osiągnąć komfortową temperaturę w pomieszczeniach.

Dodatkową zaletą rekuperacji jest możliwość zainstalowania specjalistycznych filtrów oczyszczających nawiewane powietrze z zanieczyszczeń takich jak smog, drobnoustroje czy nawet niektóre alergeny. To wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nawet alergicy będą mogli cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem we własnym mieszkaniu. W przypadku filtrów należy jednak pamiętać o ich regularnej wymianie, w przeciwnym razie nie będą one pełnić swojej funkcji.

Poznaj koszty rekuperacji

Jeśli zastanawiasz się nad montażem wentylacji mechanicznej w swoim domu z pewnością zastanawiasz się nad kosztami takiego rozwiązania. Osoby rozważające zakup systemu z rekuperatorem może odstraszyć pierwotna cena takiej instalacji. Należy jednak mieć świadomość co konkretnie wchodzi w skład tej kwoty i zrozumieć, że jest to pewnego rodzaju inwestycja. Rekuperacja wymaga przede wszystkim stworzenia profesjonalnego projektu, który będzie dopasowany do charakterystyki danego budynku. Za tę kwestię odpowiada oczywiście doświadczony specjalista i to za jego wiedze oraz kompetencje należy zapłacić. Poszczególne elementy systemu wentylacji mechanicznej również nie należą do najtańszych – np. ceny rekuperatorów zaczynają się od 2000 zł.

Jednak rekuperacja to inwestycja, której koszty częściowo się zwrócą. Przede wszystkim w mniejszych rachunkach za ogrzewanie, które z pewnością będą odczuwalne dla portfeli domowników. Nie należy również zapominać, że rekuperator działa non stop – dzięki temu wszystkie osoby przebywające w mieszkaniu mogą cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem o każdej porze dnia i nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.