Budownictwo w odwrocie. Jak uchronić firmę przed masowymi zwolnieniami?

Artykuł partnera.

Jeszcze rok temu firmy budowlane dysponowały pełnym portfelem zleceń. To one dyktowały warunki w zakresie terminu wykonania oraz ceny. Dziś sytuacja uległa diametralnej zmianie. Inwestycje, w tym przede wszystkim działania w sferze mieszkaniowej, zahamowały. Pracy jest coraz mniej i wiele wskazuje na to, że już niebawem nawet stabilne marki nie będą miały co robić. Czy w tej sytuacji warto zwrócić swój wzrok na przetargi budowlane?

Ogłoszenia przetargi – brak nowych zleceń budowlanych

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu 2022 roku produkcja budowlano-montażowa w sektorze inwestycyjnym była niższa o 4,5% niż rok wcześniej. Jednocześnie najnowsze dane za październik pokazują wzrost ceny budowy budynków o 16,4%, zaś w przypadku budowli specjalistycznych – o 13%. To dane alarmujące, które zapowiadają nadchodzącą stagnację zarówno w segmencie mieszkaniowym, jak i remontowym. Na razie firmy realizują jeszcze podpisane umowy, ale jak wspomina Konrad Płochocki, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w kolejnych latach spadek nowych inwestycji w sektorze mieszkaniowym może wynieść nawet 40%. Przekładając to na konkrety, należy spodziewać się spadku liczby budowanych mieszkań o około 100 tysięcy w 2023 roku.

Ogłoszenia przetargi – skąd tak pesymistyczne prognozy?

Na nadchodzącą recesję w branży budowlanej składa się kilka czynników. Wysoka, kilkunastoprocentowa inflacja wymusiła na Radzie Polityki Pieniężnej podniesienie stóp procentowych. To z kolei przełożyło się na spadek sprzedaży kredytów hipotecznych. Jak wskazują szacunki Biura Informacji Kredytowej, w październiku transakcji tego typu było aż o 74,5% mniej niż rok wcześniej. Do tego dochodzi także rekordowy wzrost cen energii. Przedsiębiorcy i osoby fizyczne wycofują się z inwestycji, a wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku awersja do wydawania będzie jeszcze silniejsza. Co w tej sytuacji może zrobić wykonawca? Gdzie znajdzie zlecenia budowlane?

Ogłoszenia przetargi – niepewna sytuacja sektora publicznego

Przetargi budowlane odpowiadają za około 50-55% produkcji budowlanej w Polsce. Jest to kluczowy obszar gospodarki, który póki co nie przejawia silnych oznak zahamowania. Ograniczenia inwestycji dostrzegane jest w najdroższych, najbardziej skomplikowanych działaniach. Liczba projektów energetycznych, kolejowych i stoczniowych systematycznie spada, co wiąże się z brakiem finansowania zewnętrznego. Dopiero we wrześniu 2022 roku ruszyły pierwsze nabory z Krajowego Planu Odbudowy. Widoczne są także opóźnienia w uruchomieniu środków z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Pierwszych rozstrzygnięć należy spodziewać się dopiero w 2024 roku. Wszystko to sprawia, że obecnie przetargi budowlane są głównie pochodną Rządowego Funduszu Polski Ład. Najbardziej poszukiwani są wykonawcy:

  • Sieci kanalizacji wodociągowych i sanitarnych.
  • Dróg i ciągów pieszo-rowerowych.
  • Prac modernizacyjno-remontowych.
  • Różnego rodzaju obiektów.
  • Instalacji OZE.

Ogłoszenia przetargi – o co chodzi w zleceniach budowlanych jednostek publicznych

Zlecenia budowlane sektora publicznego są rozstrzygane w inny sposób, niż te organizowane przez przedsiębiorstwa czy osoby fizyczne. Gminy, szpitale czy biblioteki są zobligowane do stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Chcąc zlecić wykonanie jakiejś pracy, muszą przygotować odpowiednią dokumentację i na jej podstawie wszcząć postępowanie. To właśnie ono nazywane jest przetargiem budowlanym. Takie ogłoszenie jest jawne i dostępne dla każdego zainteresowanego.
Wysłanie oferty odbywa się zgodnie z instrukcją załączoną w dokumentacji zamówienia, najczęściej ujętą w SWZ (Specyfikacji Warunków Zamówienia). Przy prostych projektach wystarczy uzupełnić formularz ofertowy i złożyć oświadczenie o niewykluczeniu z postępowania i spełnieniu warunków udziału w postepowaniu. Przy większych projektach może dojść obowiązek przedłożenia innych dokumentów. Zlecenia budowlane dla podmiotów publicznych wygrywa ta firma, która zaoferuje najlepsze warunki zgodnie z kryteriami oceny ofert (cena, gwarancje, czas zgłoszenia serwisowego itd.).

Gdzie szukać przetargi budowlane?

Jak już wskazano, przetargi budowlane są jawne i ogólnodostępne. Informacja o nich znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej i/lub na stronie zamawiającego. Tym samym, aby znaleźć interesujące nas zlecenie budowlane, należy regularnie odwiedzać witryny internetowe wszystkich podmiotów publicznych. Jest to zadanie czasochłonne i obarczone ryzykiem przeoczenia atrakcyjnego kontraktu. Dość powiedzieć, że w Polsce mamy 308 powiatów, 2 489 gmin i 35 644 szkół. A ta lista nie wyczerpuje przecież katalogu zamawiających publicznych. Są też jednostki sektorowe i subsydiowane, które również wszczynają przetargi budowlane. Czy zatem istnieje jakaś alternatywa?
Każda firma racjonalnie gospodarująca swoimi zasobami, zamiast codziennego przeglądania tysięcy stron, decyduje się na usługi bazy przetargów. Serwis https://www.oferent.com.pl zawiera kompletną listę aktualnie prowadzonych postępowań. Można je wygodnie filtrować względem interesujących nas parametrów (lokalizacja, zakres, wysokość wadium itd.). Dodatkowo użytkownicy dostają dostęp do innych użyteczności, w tym:

  • Wyników przetargów.
  • Inwestycji planowanych.
  • Zleceń budowlanych firm i osób fizycznych.
  • Bazy podwykonawców.

Platforma proponuje darmowy okres próbny, podczas którego bez żadnych zobowiązań można poznać wszystkie funkcjonalności systemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.