Dziki potrafią dokonać zniszczeń w ogródku. A trzeba przyznać, że zapuszczają się one coraz dalej i rzeczywiście nie trudno odnieść wrażenie, że niespecjalnie boją się człowieka. Rzecz jasna przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że właśnie my ludzie zabieramy im ich naturalne miejsce zamieszkania. Coraz więcej domów powstaje przy lesie. Jedno jest więc pewne dziki są problemem. Ale nie oznacza to wcale, że z tym problemem nie można walczyć i tutaj w żadnym wypadku nie mamy na myśli ich odstrzału. Dziś przedstawimy Wam dobre i skuteczne sposoby, jak zabezpieczyć ogródek przed dzikami.
Dobre ogrodzenie do postawa
Zacznijmy od tego, że dobre ogrodzenie to podstawa. Musi być ono mocne i niezawodne. Jeżeli macie posesje ogrodzoną tylko tanią siatką grodzeniową to niestety sforsowanie jej przez dziki nie jest żadnym problemem. Trzeba postawić na zdecydowanie mocniejsze rozwiązanie i tutaj mamy na myśli panele ocynkowane, które rzecz jasna posiadają podmurówkę. Sforsowanie takiego ogrodzenia nie będzie już możliwe. Zatem wystarczy tylko znaleźć dobrego producenta wyrobów betonowych i wziąć się do pracy. Warto wiedzieć, że właśnie dzięki podmurówce betonowej oraz łącznikom betonowym możecie naprawdę szybko stworzyć modne ogrodzenie. Te wyroby betonowe są dobrym zamiennikiem zamiast standardowych fundamentów. Poza walorami praktycznymi nie zaburzacie też estetyki całego ogrodzenia, bo podmurówka prezentuje się naprawdę dobrze. Przy wyborze warto jeszcze zwrócić uwagę na same parametry techniczne. Dobrze sprawdzają się podmurówki wykonane z betonu B-25, które dodatkowo są zbrojone drutem Ø 6-8.
Pełny płot z betonu
Zamiast ogrodzenia panelowego możecie też zdecydować się na pełny płot z betonu. Rzeczywiście również on będzie stanowił świetne zabezpieczenie, ale musicie zdawać sobie sprawę, że takie ogrodzenie z wyrobów betonowych choć ma świetne parametry techniczne nie zawsze może być wykonane. Problem pojawia się wtedy, gdy mieszkacie blisko drogi. Właśnie wtedy może się okazać, że ogrodzenie zasłania widoczność na drodze i nie otrzymacie zgody na zrobienie takiego ogrodzenia, gdyż będzie usytuowane zbyt blisko. Trzeba pamiętać też o wysokości płotu. Aby ogrodzenie się sprawdziło, płot musi być stosunkowo wysoki, co rzecz jasna wiąże się z wyższymi kosztami. Ale czasem inwestycja jest konieczna. Polecamy Wam ogrodzenia betonowe wykonane z gotowych prefabrykatów. Montuje się je zdecydowanie szybciej i są równie solidne. Ale mają też jedną wadę. A mianowicie ze względu na swój ciężar wymagają zastosowani mocnych fundamentów, co także zwiększa koszty. Fundamenty trzeba wykonać pod całą linię płotu.
Czy można postawić na elektrycznego pastucha?
Wiele osób poleca elektrycznego pastucha, choć równie wiele jest przeciwna takiemu rozwiązaniu. A jaka jest prawda? Cóż, prawda jest taka, że absolutnie nie można go zamontować. O ile jest to możliwe, gdy jesteście rolnikami, ale też nie hodujecie zwierząt, tak w przypadku ogródka przy domu stosowanie pastucha jest w pełnie nielegalne. Możecie co najwyżej zdecydować się na odstraszać w formie koncentratu potu ludzkiego. Cóż nie brzmi to dobrze, ale takie rozwiązanie jest chwalone przez wiele osób. Otóż koncentrat umieszcza się w dyspenserze. Jeszcze jedną alternatywą jest stosowanie armatki hukowej. Jednak na takie rozwiązanie możecie pozwolić sobie, gdy mieszkacie z dala od sąsiadów. Hałas może odstraszać nie tylko dziki, ale i wywoływać stres u psów, zatem stosowanie armatki hukowej jest bardzo ograniczone.
Co więc wybrać?
Zasadniczo warto zastosować zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć, a więc najlepszym wyborem będzie oczywiście mocne ogrodzenie. Tylko wtedy macie pewność, że zwierzęta go nie sforsują. Do tego musi mieć ono podmurówkę. Może też sprawdzić się odstraszać w formie potu człowieka, bo tego zapachu zwierzęta bardzo nie lubią. Pamiętajcie też, że gdy na swojej drodze spotkacie dzika nie możecie robić szybkich ruchów. Nie można też krzyczeć, bo wtedy szczególnie locha mająca młode może zaatakować. Najlepiej spokojnie wtedy odejść. A jeżeli dzik zacznie Was gonić, to uciekajcie zygzakiem, bo dziki są dosyć „zawalaste”. Źle radzą sobie ze zbieganiem z górki (na szczęście dla człowieka).