Czy daszek z poliwęglanu jest wytrzymały?

Daszki z poliwęglanu mają wiele zastosowań, lecz także zalet, które wynikają w prostej linii z ich trwałości. Akcesoria te montuje się wszędzie – zarówno nad drzwiami wejściowymi do domu, jak i nad bramą do klatki schodowej w bloku czy też nad tarasem i balkonem. Przed zakupem, a później także montażem, warto dowiedzieć się jednak, czy daszek z poliwęglanu jest wytrzymały i czy przetrwa próbę czasu i trudne warunki atmosferyczne.

Do czego służy daszek z poliwęglanu?

Daszek z poliwęglanu to jedno z najbardziej uniwersalnych i zarazem również pomocnych akcesoriów we współczesnym budownictwie. Nie dzieje się to bez powodu.

  • Wygoda podczas przebywania na balkonie czy tarasie – daszki z poliwęglanu dobrze dopasowane do rodzaju elewacji i jej stylistyki znacznie poprawiają komfort korzystania z chronionych pomieszczeń. Zabezpieczają przed deszczem i śniegiem oraz przed intensywnymi promieniami słonecznymi w lecie. Ponadto głównie dzięki bardzo trwałemu materiałowi, są także bezpieczne podczas gradobicia.
  • Komfort w trakcie otwierania drzwi – daszki poliwęglanowe są pomocne również w trakcie otwierania drzwi zewnętrznych, szczególnie gdy pada deszcz, śnieg lub grad i gdy w rękach trzymamy siatki z zakupami czy psa na smyczy. Otwieranie drzwi może trwać nawet kilkanaście sekund – bez daszka jesteśmy wówczas narażeni na negatywne działanie czynników atmosferycznych.
  • Bezpieczeństwo przede wszystkim – daszki balkonowe z poliwęglanu zabezpieczają także całą przestrzeń znajdującą się pod spodem. Skutecznie chronią przed uszkodzeniem mebli balkonowych, szczególnie tych drewnianych lub tkaninowych, a także stolarki drzwiowej, jeśli zastosujemy je nad drzwi wejściowe.

Daszki z poliwęglanu – dlaczego warto je zainstalować?

Daszek z poliwęglanu to konstrukcja, którą warto zakupić i zainstalować ze względu na szereg jej zalet, które tak naprawdę nie kończą się jedynie na użyteczności. Równie istotna jest kwestia wyglądu. Daszki doskonale wpływają na stylistykę całej przestrzeni przydomowej, mogą zupełnie zmienić jej wygląd i sprawić, że będzie prezentować się bardziej okazale i atrakcyjnie. Elementy te mogą być:

  • przezroczyste,
  • półprzezroczyste,
  • matowe,
  • błyszczące,
  • wykonane z poliwęglanu litego bądź komorowego,
  • osadzone na wspornikach kompozytowych lub aluminiowych,
  • w wielu kolorach.

Tak szeroki wybór sprawia, że poszczególne daszki poliwęglanowe można z łatwością dopasować do stylistyki swojej własnej elewacji. Zdecydowanie warto to zrobić, gdyż akcesoria te zupełnie zmieniają design przestrzeni przydomowej i mogą ją unowocześnić bardzo niskim kosztem. Dobrym pomysłem jest ich montaż w chwili, gdy zdecydowaliśmy się na modernizację naszego domu lub obiektu firmowego.

Czy daszki poliwęglanowe są trwałe i wytrzymałe?

Poliwęglan to jeden z najtrwalszych materiałów obecnych w budownictwie, który jednak dopiero kilka lat temu zyskał naprawdę dużą popularność i stał się znakomitą alternatywą dla szkła hartowanego. Nie dzieje się to bez powodu. Wiele zalet wynikających z procesu jego powstawania sprawia, że nie ma sobie równych na kilku polach.

  • Poliwęglan jest wysoce wytrzymały na działanie intensywnych promieni słonecznych, gdyż nie zmienia swojej barwy, odcienia oraz koloru nawet w trakcie ciągłej ekspozycji na promienie UV. To ogromna zaleta dla estetów, którzy nie chcą, aby ich z początku przezroczysty daszek wyglądał po kilku sezonach na żółty bądź zielony.
  • Materiał ten jest odporny nawet na najtrudniejsze warunki atmosferyczne, w tym wodę, śnieg oraz mróz. Dzięki temu nie zmienia swojej struktury, kształtu i parametrów nawet w sytuacji, gdy zainstalujemy go w miejscu szczególnie narażonym na ich działanie.
  • Poliwęglan doskonale sobie radzi z uszkodzeniami mechanicznymi, w tym nawet z gradobiciem czy spadającymi gałęziami z pobliskich drzew. Jest twardy, lecz przy tym także stosunkowo sprężysty, dlatego też nie pęka, nie ulega stłuczeniom i rzadko powstają na nim trwałe ślady uszkodzeń.
  • Surowiec ten ma także minimalną palność, dzięki czemu nie stanowi żadnego zagrożenia pożarowego i można go stosować także w przypadku miejsc narażonych na zapłon.
  • Nie bez znaczenia jest także bardzo łatwa obróbka – daszek z poliwęglanu można z łatwością dociąć do odpowiedniego rozmiaru, wywiercić otwory, wyfrezować krawędzie i wykonać wszelkie inne czynności tego typu. To ogromna zaleta, dzięki której na rynku można spotkać w zasadzie każdy wariant.

Daszek z poliwęglanu czy ze szkła hartowanego?

Szkło używane w budownictwie nie ma zbyt łatwego życia. Jest narażone na mnóstwo uszkodzeń, szybko traci swoją estetykę i rzadko wygląda po kilku latach tak dobrze, jak w dniu zakupu. To naturalne zjawisko, które wynika bezpośrednio ze sposobu obróbki tego surowca, lecz nie tylko.

  • Poliwęglan jest znacznie lżejszy – duże płyty wykonane z poliwęglanu są wielokrotnie lżejsze niż szklane. Dzięki temu można sobie pozwolić na mniejsze wsporniki oraz mniej inwazyjny sposób montażu.
  • Poliwęglan jest także bezpieczniejszy – upadek masywnych płyt szklanych może zakończyć się ogromnym niebezpieczeństwem dla ludzi, którzy znajdują się pod nim. W rezultacie coraz mniej nowych inwestorów sięga po ten materiał podczas wykańczania zewnętrznych powierzchni swoich inwestycji.
  • Szkło ma znacznie mniejszą odporność na uderzenia – poliwęglan jest tworzywem zdecydowanie odporniejszym na uszkodzenia mechaniczne niż szkło – w wielu testach nawet 300-krotnie – niż szkło najwyższej klasy.

Daszki balkonowe z poliwęglanu – montować samemu?

Daszki z poliwęglanu to akcesoria, którym zdecydowanie warto zaufać i dać szansę podczas remontu czy też wznoszenia nowych obiektów budowlanych. Istotne jest jednak, aby były zainstalowane w pełnej zgodzie z wymaganiami, za pomocą bezpiecznych wkrętów oraz przy użyciu wyselekcjonowanych elementów montażowych wysokiej klasy. Z tego względu warto, aby daszki balkonowe z poliwęglanu zainstalowała ekipa wyspecjalizowana w tych konstrukcjach, która dobrze zna jej wymagania, zalety, lecz także wady materiałowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.