Jak często powinno się zmieniać filtry do rekuperatora?

Zadaniem rekuperatora jest odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza z budynku lub instalacji przemysłowej. Eksploatacja urządzenia wiąże się z koniecznością regularnej wymiany niektórych jego części, w tym przede wszystkim filtrów do rekuperatora. Dla zachowania odpowiednich parametrów sprzętu należy wymieniać je w momencie, gdy ulegną zabrudzeniu. Szacuje się, że wymiana powinna nastąpić ok. 3-4 razy w roku, jednak jej częstotliwość zależy od wielu czynników, a wskazówki producenta dotyczące tej czynności z pewnością znajdziesz w dołączonej do urządzenia instrukcji obsługi. Warto pamiętać o stosowaniu się do tych wytycznych, ponieważ są one niezbędne do zachowania gwarancji. Sprawdź, jak często powinno się zmieniać filtry do rekuperatora oraz co na to wpływa.

Montaż rekuperatora

Przed montażem systemu rekuperacyjnego należy pamiętać, że rekuperator powinien stać w pomieszczeniu suchym, nienarażonym na opady atmosferyczne i z odpowiednią temperaturą. Zazwyczaj jest to kotłownia, piwnica, strych itp. Z uwagi na emitowany przez niego dźwięk warto go postawić daleko od sypialni czy salonu, by nie uprzykrzał nam ciszy, którą chcemy się cieszyć podczas spędzania czasu w tych pomieszczeniach. Wskazane jest, by wokół urządzenia było trochę przestrzeni, choćby w celach serwisowania filtrów i innych elementów układu.

Filtry do rekuperatora

Rekuperator to urządzenie, które wymienia to, czym oddychamy wraz z odzyskiwaniem ciepła. To system mechaniczny. Ma za zadanie zamienić zużyte powietrze na świeże. Występują w nim dwa filtry, przy wentylatorze nawiewnym i wywiewnym. Jeśli nie zastąpimy zabrudzonych elementów nowymi, system rekuperacji nie będzie działał skutecznie, a całość przestanie spełniać swoją funkcję.

Funkcje filtrów

To one są odpowiedzialne za unicestwianie wszelkich zanieczyszczeń, którymi oddychamy. Dlatego istotne jest, by pamiętać o ich cyklicznej wymianie, dla naszego zdrowia. Dbają one o oczyszczanie z kurzu, smogu i alergenów. Dzięki nim do pomieszczeń wewnątrz budynku dostaje się tylko czyste powietrze, już pozbawione wszelkich pyłów. Ponadto dokładniejsza filtracja zapewnia ochronę przed wirusami, bakteriami, roztoczami, zarodnikami, pyłkami kwiatowymi i innymi drobnymi nieczystościami. Drugą funkcją filtrów jest ochrona innych elementów układu rekuperacyjnego przed zabrudzeniem. To wydłuża eksploatację i sprawność całego skomplikowanego systemu.

Kiedy wymienić filtr?

Na samym początku należy zapoznać się z harmonogramem wymian udostępnionym przed producenta. Następnie trzeba wziąć pod uwagę panujące warunki atmosferyczne. Wpływ będzie miała pora roku, opady, pylenie, kurz, smog i inne czynniki. Najczęściej robi się to raz na 3-4 miesiące. Jeśli jest to obszar o szczególnie wysokiej zawartości zanieczyszczeń, wtedy należy obserwować i samodzielnie podjąć decyzję. Jeśli sytuacja będzie tego wymagała, trzeba będzie robić to nawet raz w miesiącu. Wszystkie systemy rekuperacyjne są zaopatrzone w mechanizm wizualnego ostrzeżenia o konieczności wymiany filtra. To nic innego jak informacja dla użytkownika o potrzebie sprawdzenia poziomu zabrudzenia. Większość producentów ustawia fabrycznie takie alarmy. Warto jednak respektować ich komunikaty. Jeśli rzeczywiście zabrudzenie jest ponad normę, wtedy należy niezwłocznie zamontować nowy. Najskuteczniejszym sposobem na czyste powietrze jest częste sprawdzanie i kontrolowanie, czy filtry do rekuperatora są w dobrym stanie, czy jednak należy je już usunąć i zastąpić nowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.