Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Inwestycja w takie rozwiązanie jest bardzo opłacalna i ekologiczna. Pieniądze włożone w zainstalowanie jednego z takich innowacyjnych źródeł zwrócą się, chociażby w skali rachunków. Systemy, które pobierają ciepło z promieni słonecznych, wody, ziemi, czy też powietrza, są coraz częstszym wyborem przy budowach, czy renowacjach domów.
Pośród kilku najbardziej efektywnych sposobów na chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń są pompy powietrza wtórnego.
Wprowadzenie
Nowoczesna technologia, mały pobór energii elektrycznej, bardzo niskie koszty użytkowania, czy też eksploatacji. Niewielkie, w niczym nieprzeszkadzające w życiu codziennym urządzenie i wysoki komfort bez względu na pogodę oraz porę roku. To tylko niektóre z zalet pompy powietrznej.
Pompa powietrza wtórnego jest lepsza od pompy gruntowej?
W przeciwieństwie do gruntowej pompy ciepła, powietrzne pompy ciepła nie wymagają budowy żadnej specjalnej instalacji oraz wykonywania wykopów i zmian w gruncie na posesji. Dzięki temu systemy pompy powietrza wtórnego nie muszą być wpisane od razu w plan budowy domu. Można ją zainstalować w każdym domu, który już powstał i jest zamieszkany.
Czego się dowiesz?
Dlaczego to właśnie na nie decyduje się coraz więcej ludzi? Co sprawia, że pompy powietrza wtórnego nieustannie zyskują na popularności? Na czym polega działanie takich pomp i w jaki sposób możemy dzięki nim zaoszczędzić oraz wesprzeć środowisko? Jaka pompa powietrza wtórnego będzie idealna?
Tych i kilku innych ważnych rzeczy dowiesz się właśnie z tego artykułu.
Pompa powietrza wtórnego – co to jest?
Powietrze to ogólnodostępne źródło energii naturalnej, odnawialnej, z którego korzysta system powietrznej pompy ciepła, inaczej również zwanej pompy powietrza wtórnego. Pompy wykorzystują energię cieplną pobraną z powietrza, które znajduje się na zewnątrz i po odpowiednich procesach wprowadza je do domu, tj. procesach ogrzewania lub ochładzania, w zależności od tego, na czym nam zależy w danej chwili.
Jak to działa – w skrócie
Pobrane ciepło z powietrza przez pompę jest zamieniane na energię. Następnie może zasilić np. instalację grzewczą w domu lub podgrzewać wodę użytkową. Jednakże taką pompę można wykorzystać także do chłodzenia pomieszczeń. Jest więc to wynalazek idealny na każdą porę roku.
Zalety systemu
Oszczędność
Koszty ogrzewania wody użytkowej i pomieszczeń w domu znacznie spadają po zainstalowaniu pompy powietrznej. Więc nawet jeśli koszt montażu, który swoją drogą wcale nie jest taki wysoki, nas przerośnie, to i tak na pewno zauważymy znaczne różnice przy płaceniu rachunków.
Niskie koszty montażu
Pompy powietrza wtórnego mogą poszczycić się również stosunkowo niskim kosztem montażu. Montaż, chociażby kotła na gaz jest o wiele droższy, a przy tym wymaga przyłączenia gazowego oraz o wiele więcej miejsca. Obecność pompy powietrznej w domu, także zwiększa wartość posiadłości przy ewentualnej sprzedaży.
Ekologia
Dzięki powietrznym pompom ciepła jest możliwe całkowite wyeliminowanie lub chociaż zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w gospodarstwie domowym.
Komfort użytkowania
Nie trzeba poświęcać czasu na żadne uzupełnianie zbiornika z opałem, czy też czyszczenie lub rozpalanie urządzenia. Jest to całkowicie zautomatyzowany system.
Cicha praca
Pompy powietrzna wtórnego nie są głośne. Nie zakłócają spokoju, nie szumią, nie huczą. Większość pomp powietrznych dostępnych aktualnie na rynku może poszczycić się tym, że ich produkt jest cichszy niż co druga pralka.
Wydajność
Średnia wydajność powietrznych pomp ciepła jest większa niż innych typów pomp. Podczas gdy, temperatura na zewnątrz jest ujemna, pompy np. gruntowe mogą mieć problem z pracą. Powietrzne pompy są już na tyle innowacyjne, że doskonale dają sobie radę w każdych warunkach.
Aktywne chłodzenie
Prace pompy powietrznej wielu marek można odwrócić. Dzięki temu oprócz ogrzewania możemy także chłodzić nasze pomieszczenia. Zaoszczędzamy na klimatyzacji, a nadal możemy się cieszyć przyjemną dla nas temperaturą w upalne dni.
Ekonomia i ekologia
Te zalety są tak duże, że zasługują na swój oddzielny akapit. Warto pochylić się nad tymi kwestiami, ponieważ są one niezmiernie ważne i często przekonujące przy podjęciu decyzji.
Systemy pomp powietrznych wykorzystują nawet do 75% energii z powietrza, które jak wiemy, jest odnawialne i jedynie 25% energii ze źródeł nieodnawialnych. Źródłem nieodnawialnym jest prąd, do którego nasza pompa powietrzna musi być podłączona, aby działała.
Jednakże prąd również możemy pozyskiwać z odnawialnych źródeł energii np. dzięki systemom fotowoltaicznym. Przy takim rozwiązaniu uzyskujemy większy procent energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł, a co za tym idzie, jesteśmy jeszcze bardziej ekologiczni i jeszcze mniej płacimy za rachunki.
Możemy zwiększyć wydajność naszej pompy dzięki podłączeniu jej do innych systemów, takich jak systemy wentylacyjne lub systemy fotowoltaiczne.
Wysoka efektywność oraz pozyskiwanie dzięki powietrznym pompom ciepła oszczędności na ogrzewaniu sprawiają, że urządzenia te zyskują na popularności. W każdym roku sprzedaje się ich coraz więcej.
Typy pomp
Na rynku aktualnie możemy wybierać spomiędzy dwóch typów systemów pomp ciepła, które różnią się od siebie konstrukcją. Wybór jednego z nich zależy od naszych preferencji, oto porównanie tych dwóch typów:
Powietrzne pompy ciepła typu split
Ten system składa się z dwóch modułów. Jeden z nich instalowany jest na zewnątrz budynku, a drugi wewnątrz. Są one ze sobą połączone rurami chłodniczymi. W pierwszym module (zewnętrznym) umieszczony jest wentylator, sprężarka, parownik oraz zawór rozprężny. Przy czym najważniejszą funkcję pełni sprężarka. To tutaj zachodzi większość procesów związanych z transportem, wyodrębnianiem i wytwarzaniem ciepła. Drugi moduł (wewnętrzny) składa się ze skraplacza, eklektycznego podgrzewacza wspomagającego i pompy obiegowej c.o.
Powietrzne pompy ciepła typu monoblok
Ten system za to składa się tylko z jednego modułu. Montuje się go na zewnątrz budynku. Jest to kompaktowe urządzenie, które składa się z bardzo podobnych lub nawet tych samych części co powyższy system. jednak mamy tu do czynienia z tylko jednym sprzętem. Dokładnej składa się on ze sprężarki, skraplacza, wentylatora, parownika, zaworu rozprężonego, elektrycznego podgrzewacza wspomagającego oraz oczywiście z pompy obiegowej. W tym systemie również najważniejszą rolę odgrywa sprężarka. Instalacja podłączona jest do stacji hydraulicznej lub centrali grzewczej. Tam ciepło przekazywane jest dalej do obiegów grzewczych.
Jak działa powietrzna pompa ciepła? Wyjaśniamy
Powietrzna pompa ciepła składa się z kilku obiegów. Umożliwiają one pobieranie powietrza z zewnątrz, wyodrębnienie z niego energii cieplnej oraz przekazanie jej do obiegu grzewczego w domu.
Działanie pompy powietrznej jest bardzo podobne do działania pomp gruntowej. Różnice polegają wyłącznie na wyborze rodzaju dolnego źródła ciepła. W przypadku pompy powietrznej jest nim po prostu powietrze atmosferyczne.
Schemat pobierania ciepła z otoczenia i wykorzystania go w budynku możemy podzielić na obiegi, które są trzy:
Obieg 1 – Etap początkowy
Powietrze pobierane jest przez wentylator, a stamtąd dostarczane do parownika. Znajduje się w nim układ chłodniczy, który wypełniony jest niezamarzającą cieczą, której temperatura zawsze jest trochę niższą od temperatury otoczenia. Dzięki temu ciecz może odbierać ciepło z dostarczanego powietrza. Nawet gdy temperatura na zewnątrz jest ujemna, to nie przeszkadza to w żaden sposób i nie utrudnia, czy też nie uniemożliwia pracy naszej pompy. Różnica temperatur pomiędzy powietrzem a cieczą umożliwia pobór ciepła. Taka ogrzana ciecz jest kierowana do obiegu drugiego.
Obieg 2 – Praca sprężarek powietrza
Ciecz oddaje energię cieplną czynnikowi chłodniczemu. Jego właściwości sprawiają, że parowanie jest możliwe nawet przy bardzo niskich temperaturach. Pod wpływem wytwarzanego ciepła nasz czynnik wrze oraz paruje. Następnie w stanie gazowym trafia do sprężarki, a w niej następuje – jak sama nazwa wskazuje – sprężenie gazu. Prawidłowa praca sprężarki jest jednym z najważniejszych elementów. Dzieje się tak dzięki działaniu wysokiego ciśnienia. Czynnik w formie gazowej zwiększa swoją temperaturę, a co za tym idzie, możliwe staje się wykorzystanie go, do ogrzewania wody w obiegu grzewczym.
Obieg 3 – Etap końcowy
Ten obieg płynnie odbiera gaz o wysokiej temperaturze i przekazuje go, a raczej jego ciepło do obiegu grzewczego. Pozyskana w ten sposób energia może posłużyć do ogrzania wody grzewczej lub wody użytkowej. Środek chłodniczy, który oddał pobrane ciepło, ulega schłodzeniu. W tym momencie wraca do stanu ciekłego. Jego ciśnienie i temperatura są jednak nadal wysokie. Zbyt wysokie, aby mógł wrócić do obiegu pierwszego. Aby ponownie był w stanie pobrać ciepło, należy uprzednio go schłodzić. Płyn przechodzi więc przez zawór rozprężony, w którym obniżane jest ciśnienie cieczy. Przez ten proces gwałtownie spada jej temperatura. Nasz czynnik znowu trafia do układu chłodniczego i cały ten cykl może rozpocząć się od nowa.
Podsumowanie
Jeśli nadal zastanawiasz się nad zamontowaniem powietrznej pompy w swoim domu, przeczytaj jeszcze raz jej zalety. Jest to inwestycja, której nie będziesz żałować! Podczas gdy pompa nie ma żadnych wad produkcyjnych i została prawidłowo zainstalowana, co swoją drogą nie jest wcale trudne, to jej zakup i montaż odpłaci ci się przede wszystkim niższymi rachunkami do zapłacenia. Jednakże, jak już wiemy, tych zalet jest o wiele więcej.
To bardzo efektywne i ekologiczne rozwiązanie do ogrzewania budynku!