Wymiana okien w domu – co warto wiedzieć o wymianie okien?

Mieszkając w domu po upływie kilku lat każdy z jego elementów, mniej lub bardziej się zużywa. Podobnie jest z oknami, z upływem czasu tracą one swoje walory estetyczne oraz przestają spełniać swoje funkcje. Stają się nieszczelne i powodują ubytki ciepła. Jeśli zauważymy tego typu symptomy w naszym domu, oznacza to, że powinniśmy podjąć decyzję o wymianie okien.

W związku z tym, że wymiana okien jest dość kosztowną inwestycją, warto się do niej przygotować w odpowiedni sposób.

Jak przygotować się do wymiany okien?

Wymiana okien może być dość przyjemna, jeśli będziemy działać krok po kroku. Kiedy już podejmiemy decyzję, że wymieniamy okna, konieczna jest weryfikacja, jakie wymogi formalne musimy spełnić. Jeśli nie wiąże się ona z przebudową budynku, powiększeniem otworów, zmianą lokalizacji okna na ścianie to możemy swobodnie działać, w większości przypadków nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na realizację tego typu inwestycji.
Kolejnym krokiem, który musimy podjąć, jest wybór okien. Na rynku oferowane są okna drewniane, stalowe oraz z PVC. Obecnie zdecydowanie większą popularnością cieszą się okna z tworzyw sztucznych. Kupujący mogą wybierać z bogatej palety kolorów, a same okna zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów. Są one odporne na działanie warunków atmosferycznych, dzięki czemu dłużej zachowują szczelność. Wybierając nowe okna, niezwykle ważne jest dokonanie właściwych pomiarów, tak by nowe okno było idealnie dopasowane do wnęki po starym.

Kiedy już zamówimy okna, pozostaje tylko czekać na realizację. Najczęściej czas ten wynosi od kilku dni do kilku tygodni. Ile będzie trwał sam proces wymiany okien, zależy przede wszystkim od rodzaju okna, niekiedy przyjmuje się, że jeśli robi to profesjonalista, to wymiana średniego okna trwa około 3 godzin, a więc wymiana wszystkich okien w domu to kwestia 1-2 dni.

Dlaczego decydujemy się na wymianę okien?

Powodów podjęcia decyzji o tego typu przedsięwzięciu może być kilka, najpopularniejsze z nich dotyczą:

  • braku szczelności — stojąc koło okna możemy poczuć przenikanie chłodu z zewnątrz
  • uszkodzeń mechanicznych
  • większych rachunków za ogrzewanie, spowodowanych uciekaniem ciepła na zewnątrz
  • estetyki — odnawiamy cały dom lub po prostu nasze stare okna zaczęły odpryskiwać, żółknąć, przez co sprawiają wrażenie, że dom jest zaniedbany

W jaki sposób odbywa się montaż okien?

Montaż okien, nie jest procesem wyjątkowo skomplikowanym. Jednak, jeśli nie posiadamy odpowiednich umiejętności oraz sprzętu może przysporzyć nam nie co trudności. Dlatego decydując się na wymianę okien, warto zastanowić się, czy nie dokupić usługi montażu od razu, przy zamawianiu okien, ewentualnie usługę tą zlecić profesjonalistom, którzy dysponują odpowiednią wiedzą oraz sprzętem.
eśli jednak podejmiemy decyzję, że sami chcemy wykonać wymianę okien starych i montaż okien nowych. Powinniśmy zaopatrzyć się w akcesoria do montażu okien i pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych kroków.
By wszystko przebiegło sprawnie, prace powinniśmy rozpocząć, od demontażu starego okna, najpierw powinniśmy usunąć jego skrzydła okienne, a następnie wyjąć, lub jeśli to konieczne wyciąć ościeżnicę. Kolejno konieczne jest przygotowanie otworów, w które chcemy oprawić nowe okna. Ważne jest, by były wyrównane, nie posiadały ubytków. Wszystko to jest niezwykle istotne, jeśli chcemy by zamontowane przez nas okna, były szczelne i stabilnie osadzone. By usprawnić sobie pracę, warto zabezpieczyć otwór dyblami. Kiedy już dziura, w której chcemy zamontować okna, jest przygotowana, zachowując poziom, osadzamy nową ościeżnicę. W tak przygotowaną ościeżnicę montujemy skrzydła okienne oraz klamki. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie i uszczelnienie okna za pomocą pianki.

Niekiedy, jeśli zależy nam na szczególnej termoizolacji okna, powinno wykonać się ciepły montaż okien.

Proces wymiany okien nie jest bardzo skomplikowany, ale wymaga skrupulatności i dokładności, dlatego, jeśli nie czujemy się na siłach, powinniśmy zlecić go osobom zajmującym się tym na co dzień.

Niezależnie od tego, czy prace zlecamy wykonawcom, czy podejmujemy się wymiany okien sami, najlepiej ją wykonywać, kiedy na dworze temperatura jest na plusie. Ułatwi nam to pracę.

Dodatkowo przed przystąpieniem do montażu okien, konieczne jest usunięcie rolet, żaluzji, firan, zasłon — wszystkiego, co mogłoby zostać uszkodzone w trakcie pracy, a także warto zabezpieczyć podłogi w pomieszczeniach. Czasem, po wykonaniu montażu okna, może okazać się, że w murze powstały ubytki, wtedy konieczne jest wykonanie obróbki okiennej.

Najpopularniejsze akcesoria do montażu okien

W trakcie montażu okien pomocne mogą być różne akcesoria. Wśród nich przede wszystkim warto wymienić piankę, sylikon, kotwy, wiertła. Wśród akcesoriów do montażu okien popularnością cieszą się gotowe zestawy, składające się z klamek, kluczy szablonów.
Wszystko to by praca przebiegła sprawnie i przyjemnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.