Żurawie i suwnice – różnice oraz podobieństwa

Decydując się na usprawnienie transportu wewnętrznego w przedsiębiorstwie, jednym z najważniejszych dylematów jest to, czy warto zainwestować w suwnicę, czy też zdecydować się na żurawia. Wśród urządzeń dźwigowych właśnie te dwie opcje cieszą się największą popularnością, a wszystko to z racji swej niezawodności oraz uniwersalności.

Jak zbudowana jest suwnica, a jak żuraw?

Żuraw składa się z wysięgnika oraz często ze słupa. Suwnica ma część nośną, którą jest most poruszający się po torach oraz jednostka podnosząca i jeżdżąca. Torowisko suwnicy może być osadzone na konstrukcji wsporczej wykonanej ze stali lub też konstrukcji budynku.

To, co łączy suwnicę oraz żuraw, to fakt, że można w obu tych przypadkach zawiesić jednostki podnoszące. Praca z podwieszonymi trawersami możliwa będzie w przypadku suwnicy. Chcąc zawiesić trawersy dłuższe niż 2 metry na żurawiu stacjonarnym, mogą pojawić się problemy.

Jak zamontować suwnicę oraz żuraw?

Konstrukcja żurawia może być osadzona na słupie lub być przymocowana do ściany. Suwnicę można zainstalować do istniejącej już konstrukcji hali bądź do struktury wspomagającej. W wielu przypadkach, jeśli bryła budynku jest odpowiednia, suwnicę podwiesić można do sufitu.

Montaż suwnicy wymaga znacznie więcej miejsca niż w przypadku instalacji żurawia. Plusem będzie fakt, że można tutaj zdecydować się na kilka wciągników. Żuraw stacjonarny sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zaistnieje konieczność obsługi stanowiska w ograniczonym zasięgu. Żurawie mobilne można bez trudu przenieść.

Żuraw i suwnica – kryteria, zastosowanie, rodzaj pracy

Żuraw sprawdza się w sytuacjach, kiedy przeniesienie musi być precyzyjne lub gdy trzeba wymienić materiały, które ulegają eksploatacji w procesie produkcji. O ile obszar pracy żurawia określony jest do rozstawu jego ramion, to suwnice obsłużą przestrzeń zbliżoną do prostokąta i nie są w stanie działać na większym obszarze. Suwnice mają swoje miejsce w branży przemysłowej, meblarskiej oraz logistycznej.

Stosując się do zasad BHP, stosowanie suwnic oraz żurawi jest jak najbardziej bezpieczne, a wszystkie te urządzenia muszą być objęte dozorem technicznym. Dokonując zakupu jednego z tych urządzeń, niezbędne jest określenie tego:

  • co zamierza się podnieść,
  • na jaką wysokość,
  • ile ważą podnoszone przedmioty,
  • jaka jest precyzja zadania.

Suwnica będzie zwykle rozwiązaniem droższym jednak bardzo często może ona obsługiwać kilka stanowisk i zadań jednocześnie. Jeśli można ulokować ją tak, by służyła ona wielu celom, to wtedy koszt będzie niższy, niż byłby poniesiony w tym celu zakupu kilku żurawi. Żurawie z kolei są świetnym wyborem, gdy prace rozłożone są na dużej przestrzeni (np. na placach budowy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.