Dlaczego warto zainwestować w klimatyzację?

Czy warto inwestować w klimatyzację? Osoby, które zdecydowały się na montaż takiego systemu, jednogłośnie twierdzą, że nie wyobrażają sobie życia bez niego. Nic w tym dziwnego – przyjemny chłód latem i ciepło zimą to kwestie zdecydowanie warte wydania pieniędzy na klimatyzator. Dlaczego jeszcze warto się na to zdecydować? Co można zyskać?

Klimatyzacja – dlaczego warto?

Główną zaletą klimatyzacji jest możliwość bardzo precyzyjnego regulowania temperatury. W przeciwieństwie do innych systemów nie trzeba też długo czekać, aż poziom ciepła w pomieszczeniu ustabilizuje się na wybranym przez użytkownika poziomie. To ważne, ponieważ przyjemny chłód latem czy ciepło zimą można odczuć już w kilka minut.

Systemy klimatyzacyjne są bardzo często spotykane w biurach i innych miejscach pracy, czyli tam, gdzie komfort termiczny przekłada się na wydajność i dobre samopoczucie pracowników. Jest to racjonalne podejście – w trakcie upału praca umysłowa i fizyczna staje się bardzo utrudniona, a czasami wręcz niemożliwa. Zapewnienie optymalnej temperatury we wnętrzach, niezależnie od pogody, to zatem dobra decyzja biznesowa.

Jednak klimatyzacja cieszy się coraz większą popularnością także wśród klientów prywatnych, czyli właścicieli mieszkań i domów. Takie osoby stawiają zwykle na urządzenia typu split lub multisplit, które można zamontować na ścianie bez szkody dla estetyki czy wygody korzystania z pomieszczeń.

Nowoczesne klimatyzatory są łatwe w obsłudze, bezawaryjne, a przy tym po prostu ładne. Można zatem montować je wszędzie – w salonach, sypialniach czy kuchniach.

Korzyści z ich użytkowania odczują w szczególności osoby borykające się z astmą lub alergią. Klimatyzatory są wyposażone w filtry, które oczyszczają powietrze z:

  • pyłków,
  • kurzu,
  • pyłu zawieszonego,
  • zarodników grzybów,

czyli cząsteczek, które najbardziej podrażniają drogi oddechowe, nie tylko u osób chorych.

Ponadto system dba o to, by w pomieszczeniach panowała stała, niska wilgotność. Jest to korzystne dla ludzi, ale także dla samej konstrukcji budynku czy sprzętów użytkowych. Z tego względu montaż klimatyzacji jest szczególnie polecany do domów kanadyjskich, czyli wykonanych z drewna.

Serwis klimatyzacji – dlaczego jest tak ważny?

Nie da się ukryć, że użytkowanie klimatyzacji wiąże się z licznymi korzyściami, czyli przede wszystkim komfortem termicznym niezależnie od pogody i lepszą jakością powietrza w pomieszczeniach. Aby jednak cieszyć się wszystkimi zaletami, jakie oferuje system, trzeba pamiętać o jego regularnej konserwacji. Na czym ona polega?

Niektóre prace, takie jak oczyszczenie z nagromadzonego kurzu i zanieczyszczeń, warto wykonywać samemu. Wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką zewnętrzne elementy klimatyzatora. To jednak nie wystarczy – raz na pół roku należy zlecać profesjonalny przegląd klimatyzacji.

Serwisant skontroluje pracę podzespołów mechanicznych i elektronicznych, zajmie się także dogłębnych czyszczeniem wszystkich części. Odgrzybianie klimatyzacji jest jedną z najważniejszych czynności, jakie wchodzą w zakres prac konserwacyjnych.

Jest tak dlatego, że klimatyzatory stanowią bardzo dogodne miejsce dla rozwoju różnego typu patogenów, czyli przede wszystkim grzybów i bakterii. Podczas pracy urządzenia są one wydmuchiwane do pomieszczeń, gdzie dostają się do dróg oddechowych ludzi. Niestety mogą poważnie szkodzić ich zdrowiu – są niebezpieczne w szczególności dla alergików i astmatyków.

Dlatego profesjonalny serwis klimatyzacji zawsze powinien obejmować także jej czyszczenie, z naciskiem na likwidowanie grzybów, pleśni i bakterii.

Przeglądy mają także znaczenie dla zachowania prawidłowej pracy wszystkich podzespołów. To właśnie podczas nich można wykryć drobne usterki, które zaniedbane mogą prowadzić do poważnych awarii. Nie warto zatem lekceważyć zlecania serwisu klimatyzacji. Nie jest to droga usługa, a jej efekty są bardzo korzystne nie tylko dla zdrowia, ale także dla komfortu i „kieszeni” użytkowników systemu. Jest to ważne szczególnie w biurach i innych pomieszczeniach, w których klimatyzatory są użytkowane intensywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.